Putyin, aki a gyakorlatot a Kreml helyzetelemző központjából követte figyelemmel, elmondta, hogy a nukleáris fegyverek alkalmazásért felelős parancsnokok a ballisztikus rakéták és a manőverező robotrepülőgépek indításával kapcsolatos manővereket gyakorolják.
Az orosz államfő hangsúlyozta, hogy a Oroszország csak végső esetben vet be nukleáris fegyvert biztonságának szavatolására, ez Moszkva elvi álláspontja.
Putyin szerint a nukleáris triád továbbra is megbízhatóan garantálja Oroszország szuverenitását és biztonságát, lehetővé teszi a stratégiai elrettentést, valamint a nukleáris paritás és az erőegyensúly fenntartását a világban.
Hangsúlyozom: nem fogunk új fegyverkezési versenybe keveredni. A nukleáris erőket azonban a szükséges és elégséges szinten fogjuk tartani
- mondta az elnök.
Putyin szerint a világban tapasztalható növekvő feszültség és az új külső fenyegetések megjelenése szükségessé teszi, hogy Oroszország modern és állandóan harcképes stratégiai elrettentő erőkkel rendelkezzen.
Szavai szerint Moszkva ezért tovább fogja fejleszteni az összes összetevőjüket, amihez megvannak az erőforrásai.
Közölte, hogy az állami fegyverkezési programmal összhangban az orosz hadászati rakétaerőket új, pontosabb, gyorsabban indítható, a rakétavédelmi rendszerek legyőzésére fokozottan alkalmas, helyhez kötött és mozgó rakétarendszerekre fogják átállítani. Emellett az orosz elnök szerint
a haditengerészet folytatja a legújabb nukleáris meghajtású tengeralatti cirkálók hadrendbe állítását és a nagy hatótávolságú hadászati bombázók korszerűsítését.
Az ukrán atombomba terve és az észak-koreai katonák bevetése új szintre emelte a szomszédunkban zajló, vészesen eszkalálódó háborút. Közel a harmadik világháború.
A NATO hivatalosan is megerősítette, hogy észak-koreai katonák már jelen vannak Oroszországban, ezzel véget vetve a hetek óta tartó találgatásoknak.
Phenjan Moszkva oldalán való szerepvállalása komoly eszkalációt jelent, amely tovább növelheti a feszültségeket a nemzetközi színtéren, és új irányba terelheti az orosz–ukrán konfliktust.
Élő közvetítésünket az orosz-ukrán háborúról itt olvashatja.
A hónap közepén már beszámoltunk róla, hogy Észak-Korea akár 12 ezer katonát is küldhetett Oroszország megsegítésére a háborúba. Az EU figyelemmel kíséri az orosz-észak-koreai kapcsolatok alakulását, és kész újabb szankciókat bevezetni a két ország ellen, ha igaz, amit a dél-koreai hírszerzés közölt.
A két ország közötti közvetlen katonai együttműködésről, amelyről korábban már az Origo és más nemzetközi sajtóorgánumok is beszámoltak, most hivatalos megerősítést adott a dél-koreai hírszerzés. Észak-Korea csapatokat küldött, hogy támogassák az oroszokat az Ukrajna elleni háborúban, már több mint ezer katonájuk meg is érkezett.