Újabb korrupciós vádak merültek fel a magyargyűlölő Manfred Weber vezette Európai Néppárt (EPP) háza táján, nem először, de annál nagyobb erővel: Belgiumban nyomoznak a német politikus eddigi kabinetfőnökével, Ouarda Bensouag-val kapcsolatban, aki péntektől a pártcsoport főtitkári tisztét töltheti be. Az Európai Ügyészség eközben uniós forrásokkal való visszaélés miatt vizsgálódik az EU legnagyobb pártcsaládjánál.
Szerda reggel már az egyébként Brüsszel-párti Politico hírportál hírlevelében is megjelent, hogy az Európai Ügyészség korrupció miatt vizsgálatot indított az EPP-hez tartozó személyekkel szemben, amelyet az ügyészség meg is erősített; vádemelés ugyanakkor – mint közölték – egyelőre nem történt.
Úgy folytatták, hogy két napja a La Gaceta konzervatív spanyol lap nyíltabban is írt arról, miről lehet szó. A belga ügyészség nyomoz Ouarda Bensouag-val, Manfred Weber eddigi francia kabinetfőnökével szemben, aki november 1-jétől a pártcsalád, illetve annak frakciója főtitkárának tisztét töltheti be – nyilvánvalóan Manfred Weber rakta oda hűséges emberét. Azért vizsgálódnak vele kapcsolatban, mert egyszerre vehetett fel pénzt a Néppárttól és az Európai Parlamenttől, amelyet pedig tilt az uniós szabályozás. Bővebb részletek erről egyelőre nem váltak ismertté – írták. A lap szerint az ügyről a Europe Unfiltered hírportál is ír, mégpedig abban az összefüggésben, hogy az európai szocialistákat tavaly sújtó Eva Kaili-gate korrupciós botrány után a néppártiaknak a legkevésbé sem hiányzik egy hasonló, miközben Webert – az EU intézményrendszerének Ursula von der Leyen bizottsági elnök utáni legbefolyásosabb emberét – személyi ambíciók is fűtik.
Megjegyezték, hogy az ügyek az EPP-n belüli belharcokkal is összefüggenek. Weber Kaili botrányával összefüggésben korábban maga is a szigorúbb szabályok szükségességéről „papolt”. Bensouag-val kapcsolatban a hírek szerint most azt is mérlegelhetik, hogy Michael Alexander Speiser befolyásos, igazgatói beosztású, CDU-közeli német uniós tisztviselő a férje. A Gaceta.es emlékeztet: az EPP-vel kapcsolatban előzőleg is merültek fel korrupciós vádak az utóbbi időben. 2022-ben Mario Voigtot, Weber 2019-es uniós kampányának online megjelenésekért felelős igazgatóját eljárás alá vonták a németországi Erfurtban, és mentelmi jogának felfüggesztését is kérték.
Mégpedig azért, mert a koronavírus-járvány idején arcmaszkok értékesítéséből húzhatott hasznot.
A belga rendőrség tavaly ezzel kapcsolatban razziát is tartott az EPP brüsszeli irodáiban. Az EPP-ben szintén igazgatói beosztásban lévő belga Tom Vandenkendelaerével szemben – akit Weber a kabinetfőnökének nevezhet ki – olyan hivatalos úttal kapcsolatban folytattak vizsgálatot, amelyet kívülről fizettek, de ő ezt nem vallotta be. Vádat nem emeltek ellene.
Nem ez az első korrupciós ügy a magyargyűlölő Weber körül. 2019-ben derült ki, hogy Manfred Weber miközben a korrupció elleni harc fontosságáról is beszélt, a korábbi években trükkös eszközökkel, ravaszkodva, joghézagokat kihasználva zsebre vágott legalább 400 000 eurót, azaz hozzávetőleg 160 millió forintot.
Havi 4332 euró, azaz hozzávetőleg 1 millió 750 ezer forint. Minden egyes hónapban ennyit kaptak még 2019 előtt az Európai Parlament képviselői általános költségtérítésként, az iránymutatás szerint elsősorban egy hivatalos iroda fenntartására. Elszámolniuk nem kell, számlákat nem kérnek tőlük, Weber ebben a joghézagban látta meg a nagy lehetőséget.
Az ügyeskedő néppárti politikus a saját családi házát nevezte ki pártirodának, hogy ez az összeg is nála maradhasson.
Egy apró alsó-bajorországi falucskában, Wildenbergben áll a háza, amiben életvitelszerűen lakik. Ebben az épületben a földszinti részt keresztelte át irodának, nyilvánvalóan azért, hogy így saját maga tarthassa meg azt a pénzt is, amit irodabérletre kellene fordítania. 2004-től 15 év, azaz 180 hónap alatt – ha csak a 4332 euró felét számítjuk megspórolt bérleti költségként – száznyolcvanszor 2150 eurót, forintra átszámítva több, mint 150 milliót sikerült zsebre vágnia. A teljes összeg több mint 300 millió forint.
Az EPP-csúcsjelöltjéről az is kiderült, a profi tolmácsok költségét is megspórolta. A honlapján (manfredweber.eu) az Európai Unió összes nyelvére lefordították a propagandaszövegeket, de hogy spóroljanak néhány ezer eurót, valamiféle primitív fordítóprogramot használtak. Például már a nyitóoldalon így sikerült a magyar fordítás 2019-ben:
Vissza akarom hozni Európát az embereknek! Olyan Európát akarok, ahol minden ország népe egy jobb jövőt alkot.
Hasonló hibákat lehetett találni más nyelveken is.