A német alkancellár lemondását követelik, mert nem tiszteli a szólásszabadságot

Vágólapra másolva!
Egy 64 éves bajorországi férfi ellen azért folyik nyomozás, mert egyik bejegyzésben állítólag megsértette Robert Habecket.
Vágólapra másolva!

Az észak-bajorországi Bambergben működő ügyészség pénteken megerősítette, hogy a gyanúsított lakásán házkutatást tartott. Az akció során lefoglaltak egy táblagépet, amire azért került sor, mert a Zöldek párt közelgő választásokon induló kancellárjelöltje arra kérte a hatóságokat, hogy folytassanak le eljárást az állítólagos sértegetés miatt. Emiatt többen a politikus lemondását követelik a német Bild szerint - írja a Tűzfalcsoport. 

A 64 éves gyanúsítottat azzal vádolják, hogy az év elején egy Habeckről készült képet tett közzé az X közösségi oldalon, a korábbi Twitteren. 

A fotót egy olyan kifejezéssel látta el képaláírással, amelyet angolul többféleképpen is le lehetne fordítani. Az egyik erős lehetőség a „profi idióta” - a német „Schwachkopf” szó szerint „gyengefejűnek” fordítható. Úgy tűnt, hogy a férfi ezzel a Schwarzkopf Professional nevű, hasonló nevű hajápoló cég reklámkampányára is próbált utalni.

Habeck felhatalmazta az ügyészeket, hogy a németül „Strafantrag”-nak nevezett büntetőfeljelentés kibocsátásával folytassák le az ellene indított eljárást a sértés miatt. Ez azonban különbözik a bűnüldöző hatóságokhoz egyénileg benyújtott, „Strafanzeige” néven ismert büntetőfeljelentéstől, és arra utalhat, hogy a bűnüldöző szervek először Habecket hívták fel vagy kérték fel a feljelentés megtételére. Az ügyészek nem pontosították, hogy ki kit keresett meg először.

Bundestag
Robert Habeck német alkancellár
Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Németországban - legalábbis elméletben - a kancellártól az önkormányzati szintig bármelyik politikai tisztségviselő feljelentést tehet a nyilvánosság előtt elkövetett sértegetés ellen, ha úgy véli, hogy bizonyítani tudja a jó hírnévnek okozott kárt vagy a szerepének betöltésére gyakorolt hatást.

Elítélés esetén az elkövetők pénzbírságra vagy akár három évig terjedő börtönbüntetésre is számíthatnak. Végül is az otthon védelmét és a véleménynyilvánítás szabadságát az Alaptörvény garantálja. Hogy az intézkedés indokolt-e, az egyrészt az arányosságtól függ, másrészt elsősorban attól, hogy a magatartás egyáltalán büntethető-e: „Ez több mint kétségesnek tűnik számomra”. A „Nius” című online lap szerint szerint a vádlott a Habeck-képet csak átposztolta, nem ő maga készítette.

A házkutatást „rendkívül problematikusnak” tartja Halm Putzke, büntetőjogi szakértő: „Mert gyakran nem sok minden sül ki az ilyen eljárásokból, és a szövetségi alkotmánybíróság a véleménynyilvánítás szabadságának erős alapjogára hivatkozva gyakran hatályon kívül helyezte az ilyen ítéleteket”.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!