Mutatjuk, mi segítheti győzelemhez Trumpot vagy Harrist

amerikai elnökválasztás, amerikaielnökválasztás, amerikai elnökválasztás 2024, amerikaielnökválasztás2024, Amerika választ, Amerikaválaszt
Fotó: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS, KAMIL KRZACZYNSKI / AFP
Vágólapra másolva!
Kedden tartják az elnökválasztást az Egyesült Államokban. A tét: a korábbi elnök republikánus Donald Trump vagy a baloldali demokrata Kamala Harris fog elnökölni a következő ciklusban. Donald Trump győzelmi esélyeit növeli a gazdasági helyzet és a biztonsági kérdések megítélése, míg Harris a szociális területeken áll jobban, mint a riválisa.
Vágólapra másolva!

Kedden pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus- és a demokratajelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump a legidősebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident váltó Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé".

Ez segítheti Trumpot a győzelemhez

Kamala Harrisnek három „alapvető baja” van ebben az egész elnökválasztásban, és emiatt veszíthet - mondta korábban Magyarics Tamás, Amerika-szakértő. Az első az, hogy gyakran 180 fokos fordulatot tesz a korábbi nézeteihez képest. Ő annyira baloldali vagy progresszív volt korábban, hogy az ő szenátusbeli szavazatai balra álltak még Bernie Sandersétól is, aki pedig a mérce, az etalon mint szocialista demokrata. 

Rendkívül erősen progresszív, többek között a nyitott határ mellett volt azzal, hogy dekriminalizálják az illegális bevándorlókat, téma volt a kábítószer legalizálása, pénzt gyűjtött a 2020-as zavargások után bebörtönzöttek számára, tehát rendkívül „progresszív” az eddigi pályafutása.

Ez most nem igazán nyerő, ugyanis az amerikaiak többsége még mindig inkább a konzervatív oldalon áll. A Demokrata Pártnak úgy általában az az egyik baja vagy a gondja, hogy a progresszív szárny egyre inkább átveszi az irányítást a párton belül. 

A másik dolog az, hogy ő végül is alelnök volt három és fél évig. Viszont a Demokrata Pártnak a megítélése és a Biden-adminisztráció megítélése nagyon rossz. Biden megítélése 40 százalék körül van, ez nagyon alacsony, az embereknek a háromnegyede úgy gondolja, hogy az Egyesült Államok rossz irányba halad. Az árszínvonal 20 százalékkal magasabb most, mint Trump idejében.

A harmadik tényező, hogy Harris azt akarja elhitetni az emberekkel, hogy újat fog hozni, mert ő is érzékeli, hogy a bideni politikával nem nagyon lehet nyerni. Az emberek ezt nem nagyon hiszik el. Legutóbb azt mondta, hogy azért lesz az ő elnöksége új, mert új kihívások lesznek - mondta Magyarics. 

Kamala Harris nem nagyon tud válaszolni olyan kérdésekre, amelyeket meg kellene válaszolnia. A republikánusok ki is használják ezt, legutóbb Vance republikánus alelnökjelölt a republikánusok Madison Square Garden-i nagygyűlésén azt idézte, hogy amikor megkérdezték Harristől nagyon barátságosan – egyébként már csak barátságos tévéstúdiókba megy egy kivételével –, hogy végülis mi az, amit talán másként csinálna: Harris azt mondta, hogy hát most éppen semmi sem jut eszébe. 

Erre mondta Vance, hogy ez a demokrata párti szlogen, hogy éppen most nem jut semmi sem az eszembe - tette hozzá. 

A különféle témákat tekintve a megélhetési költségek, a benzinár, a lakásárak, illetve a lakásbérleti díjak esetében 8-9 százalékpontot ver Trump Harrisre. Fontos a bevándorlás kérdése és a határvédelem, itt megint csak a republikánusok állnak jobban. A következő az energiabiztonság, az energiaönállóság, amelyben szintén a republikánusok állnak jobban – támogatják az önellátást, illetve azt, hogy exportáló legyen az Egyesült Államok, és ilyen módon tudja befolyásolni a világ energiaellátását. Aztán fontos a közbiztonság, amiben megint csak a republikánusok állnak jobban.

Donald Trump republikánusjelöltnek jó esélye van a győzelemre a jelenlegi amerikai válságra és a folyamatos gazdasági és társadalmi nehézségekre adott válaszai miatt. Ezekre ugyanis a demokrata kormányzat nem tudott megoldást javasolni – nyilatkozta a Vanity Fair Italia hírügynökségnek Benedetta Brevini Amerika-szakértő. Az elemzésben rávilágított arra, hogy az amerikaiak közel 12 százaléka (38 millió) szegénységben él, 13 százalékának (44 millió) nehézséget jelent a mindennapi élelmiszer előteremtése, nyolc százalékuk (26 millió) nem rendelkezik egészségbiztosítással. 

A hajléktalanok száma folyamatosan növekszik, különösen San Franciscóban, Los Angelesben és New Yorkban. 

A lakhatás megfizethetetlensége a társadalom egyre szélesebb rétegéinek jelent problémát. 

A bevándorlás kérdése az egyik legfontosabb pont a kampányban, a republikánusok a bevándorlókat okolják az ország problémáiért, az árak növekedéséért, a munkanélküliségért, a lakásválságért. Mindkét jelölt azt ígéri, hogy kemény álláspontot képvisel a bevándorlással kapcsolatban. 

Míg Harris támogatja a reformot, amely lehetőséget ad az állampolgársághoz való hozzáféréshez a fiatal, okmányokkal nem rendelkező bevándorlók számára is, addig Trump a tömeges kiutasításokat szorgalmazza.  

Ez Kamala Harris nagy előnye

Az úgynevezett társadalmi kérdésekben a demokraták állnak bizonyos szempontból jobban. Ők többet ígérnek a társadalompolitikában: a Medicare kiterjesztése, tehát az időskori egészségbiztosítás kiterjesztése, infrastrukturális beruházások.

Az elemzések arra is rámutatnak, hogy az amerikai társadalom politikai látásmódja egyre polarizáltabb. A megosztottság idén a nők és férfiak közötti véleménykülönbségekben is megfigyelhetők, és ez most inkább a demokrata jelöltet segítheti. Kamala Harris komoly hangsúlyt fektetett arra, hogy megszólítsa a nőket a választási kampány során, ígéretet tett arra, hogy érdekeiket képviseli a jövőben. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!