Elon Musk, Donald Trump közeli tanácsadója hétfőn New Yorkban találkozott Irán ENSZ-nagykövetével – írta a New York Times.
Iráni források szerint a Musk és Amir Szaíd Iravani nagykövet közötti találkozó egy titkos helyszínen több mint egy órán át tartott. Névtelenséget kérő iráni tisztviselők a kétoldalú megbeszéléseket „pozitívnak” és „jó hírnek” minősítették.
Karoline Leavitt, a leendő Trump-kabinet átmeneti szóvivője azt nyilatkozta:
Az amerikaiak azért választották újra Trumpot, mert bíznak benne, hogy helyreállítja a békét a világban. Amikor visszatér a Fehér Házba, meg fogja tenni a szükséges lépéseket ennek érdekében.
Elon Musk a legbefolyásosabb magánemberré lépett elő Trump elnöki beiktatása előtt, írja a lap. A hírek szerint Musk kérte a találkozót, és a nagykövet választotta a helyszínt. Musk korai és közvetlen találkozója felveti annak a lehetőségét, hogy a Trump-kormányzat alatt megváltozik a Teherán és Washington közötti hangnem, annak ellenére, hogy a megválasztott elnök és Irán között feszült a viszony.
Trump első ciklusa alatt kivonta az Egyesült Államokat az Irán és a világhatalmak közötti 2015-ös nukleáris megállapodásból, egyoldalú megállapodásnak nevezve azt, amelyet soha, de soha nem lett volna szabad megkötni, és szigorú gazdasági szankciókat vezetett be az iráni olajbevételekre. Emellett elrendelte a magas rangú iráni tábornok, Kászim Szulejmáni likvidálását Irakban 2020-ban.
Az amerikai kormány hivatalos álláspontja szerint Szulejmáni volt a felelős az amerikai állampolgárok ellen elkövetett támadásokért és további tervezett akciókért a Közel-Keleten. Válaszul Irán legfelsőbb vezetője megtiltott minden tárgyalást a Trump-kormányzattal, iráni tisztviselők pedig bosszút esküdtek Szulejmáni meggyilkolásáért. Szövetségi ügyészek a múlt héten közölték, hogy Irán a választások előtt Trump meggyilkolását tervezhette.
Mióta Trump 2020-ban távozott hivatalából, Irán fokozta az urándúsítást, növelte olajexportját, fokozta a regionális militáns csoportok támogatását, és kétszer is közvetlen támadást intézett Izrael ellen, emlékeztetett a CNN. A CNN a titkos találkozó kapcsán arról írt, hogy a Biden-adminisztráció ENSZ-tisztviselőit nem értesítették, és még mindig nem kaptak független megerősítést, hogy az megtörtént.
Most a kérdés az, hogy Irán képes-e új megállapodást kötni az Egyesült Államokkal. Maszúd Pezsekian elnök új kormányának számos tagja a tárgyalásokat támogatja, azzal érvelve, hogy Trump tud alkut kötni, és hogy talán van lehetőség a szankciók feloldására.
Irán konzervatív frakciójában azonban sokan ellenzik a Trumppal való együttműködést, és minden tárgyalást a legfelsőbb vezetőnek, Ali Hamenei ajatollahnak kell jóváhagynia.
Csütörtökön az X-en közzétett bejegyzésében az iráni külügyminiszter Abbász Aragcsi is békülékeny hangnemben nyilatkozott:
A nézeteltéréseket együttműködéssel és párbeszéddel lehet megoldani. Megállapodtunk abban, hogy bátran és jóakarattal haladunk előre. Irán soha nem hagyta el a tárgyalóasztalt békés célú atomprogramjáról.
Úgy tűnik, Irán az eddigi rossz viszony ellenére nyitva akarja tartani a diplomácia ajtaját. Irán ENSZ-képviselete azt közölte, hogy nem kommentálja nyilvánosan a találkozót.