Első alkalommal harcoltak egymás ellen közvetlenül ukrán és észak-koreai katonák az orosz-ukrán háborúban. A Mandiner a Financial Times ukrán hírszerzéstől származó értesüléseire hivatkozva arról ír, hogy a harcra a kurszki területen került sor, azaz Oroszország földjén. Az ütközetről Andrij Kovalenko, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács dezinformáció elleni központjának vezetője számolt be.
A harc lefolyásáról nem ismertek a részletek, de ukrán katonai források szerint az ukrán védelmi erők alacsony harcértékű észak-koreai katonákkal csatáztak.
Megítélésük szerint a Phenjan döntése nyomán Oroszország segítésére küldött légiósok most látott katonái a tapasztalatlan, alacsony rangú harcosok közül kerültek ki.
Az észak-korai katonák közvetlen részvételéről az orosz-ukrán háborúban a közelmúltban ellentmondásos információk láttak napvilágot, az elmúlt napokban azokban bizonyossá vált, hogy közvetlen harctéri műveletekre is bevonják őket. Lloyd J. Austin amerikai védelmi miniszter néhány nappal ezelőtt azt mondta, információkkal bírnak arról, hogy az orosz erők az észak-koreai katonákat tüzérségi műveletekre, személyzet nélküli harctéri járművekkel végrehajtott akciókra, valamint lövészárokharcra is kiképezték. Austin azt is mondta, a Kreml felszereléssel és orosz egyenruhával is ellátja az észak-koreai katonákat. Az amerikaiak szerint az észak-koreai katonák harctéri bevonását az is szükségessé teszi, hogy az orosz emberveszteség igen magas, a Pentagon szerint meghaladja az 500 ezer főt a háború kitörése óta.
Miként az Origo megírta, hírszerzési információk szerint legalább 10 ezer észak-koreai katonát küldenek a frontra. Rajtuk kívül mintegy négyezer észak-koreai munkás tartózkodik Oroszországban, átlagbérük körülbelül 800 dollár, vagyis 300 ezer forint havonta.
Oroszország elkezdhet rizst küldeni Észak-Koreába, mivel az országnak nincs saját termése"
– jegyzi meg a The Korea Herald, arra utalva, hogy Moszkva élelmiszerrel fizethet Phenjannak a katonai segítségnyújtásért. Úgy gondolják, hogy Moszkva évente 600-700 ezer tonna rizst tud küldeni Észak-Koreának, míg ezt megelőzően 50-100 ezer tonnát kapott.
A Guardian megjegyzi, hogy Észak-Koreának az 1950-es évek óta nincs közvetlen háborús tapasztalata, az az évtized volt ugyanis az utolsó, amikor a három éven át tartó, északi és déli országrész közötti konfliktusban közvetlenül részt vettek háborús filmként. Észak- és Dél-Korea között azóta is csak tűzszüneti megállapodás van érvényben, békekötés nem történt. Ugyanakkor észak-koreai harci pilóták részt vettek a vietnámi háborúban, valamint az ország katonai tanácsadókkal segítette Egyiptomot 1973-ban a Jom kippuri háborúban.