A német szövetségi kormány összeomlott, mielőtt elvégezte volna a legfontosabb házi feladatát. Mind a 2024-es, mind a 2025-ös pótköltségvetés hiányzik, aminek azonnali költségvetési befagyasztáshoz kellene vezetnie, ha a maradék kormánypártok, a szociáldemokraták (SPD) és a Zöldek betartják az alaptörvényt, írja a Junge Freiheit.
A német kormánykoalíció az új hitelek körül sem tudott megegyezni. Olaf Scholz kancellár (SPD) azt követelte Christian Lindner (FDP) pénzügyminisztertől, hogy hagyja figyelmen kívül az adósságféket. Ennek elutasítása a tárcavezető menesztéséhez vezetett. A kormány problémája, hogy az állampolgári juttatásokra fordított kiadások milliárdos lyukat ütöttek a jelenlegi költségvetésen.
Ezt a lyukat pótköltségvetés nélkül nem lehet betömni. A költségvetési befagyasztás azt jelenti, hogy a piros-zöld koalíciónak most év végéig eseti alapon kell eldöntenie, hogy mely tervezett kiadásokat hajtják végre. A szövetségi számvevőszék 2017-es döntése alapján csak olyan kiadások engedélyezettek, amelyek „a fontos és sürgős kormányzati feladatok folytatásához elengedhetetlenek”.
Kevesebb mint két hónap múlva a helyzet még rosszabb lesz. Ekkor kezdődik ugyanis az új pénzügyi év. Az alaptörvény 110. cikke kimondja, hogy a kormány csak olyan pénzt költhet, amelyet a Bundestag engedélyezett. Költségvetési törvény hiányában ez ideiglenes költségvetési gazdálkodást jelent.
Ha márciusban valóban új választásokat tartanak, akkor várhatóan további két-három hónapba telik, mire feláll az új kormány. Ennek a kormánynak több időre lesz szüksége az új költségvetés megvitatásához. Ha ez a nyári szünet előtt elfogadásra kerülne, az maga lenne a csoda, írja a lap, de valószínűbb, hogy ez egészen őszig vagy akár karácsonyig is elhúzódhat.