Az amerikaiak komolyan gondolják, hogy változást akarnak, Donald Trump nem csupán az elektori kollégiumban szerezte meg az abszolút többséget, de az összes szavazat többségét is rá adták le. A megválasztott elnökre és alelnökére gigászi feladat hárul, hiszen nem egy-két területen, hanem szinte minden változásért kiált.
Míg a Biden-kormányzat alatt Kamala Harris alelnöki szerepe a határvédelem kérdésének megoldása volt, amiben csúfosan leszerepelt, a jelenlegi információk szerint az új Trump-kormányzatban, amelynek összetételéről egyre több információ lát napvilágot,
J. D. Vance jelenlegi ohiói szenátornak, leendő alelnöknek nem egyetlen körülhatárolt portfóliója lesz, hanem mindazokkal a problémákkal foglalkozni fog, amelyekben Trumpnak éppen „szüksége van még egy szempárra” – mutat rá a Fox News amerikai televíziós hálózat.
Bár a patinás Yale Egyetemen végzett jogász Vance csupán első ciklusát töltötte az amerikai szenátusban, több társadalmi problémával kapcsolatban is felemelte a szavát. Ilyen volt például a migráció kérdése, amely Vance szerint nem csupán a lakhatási költségek emelkedéséhez és a lakáshiány növekedéséhez járul hozzá, de az egészségügyet és az oktatási rendszert is megterheli.
Utóbbival kapcsolatban nem csupán a közoktatás problémái kapcsán nyilvánult meg, sürgetve többek között az iskolák biztonságának megerősítését az iskolai lövöldözések megelőzésére, de az amerikai felsőoktatás állapotáról is kifejtette véleményét.
A CBS amerikai hírtelevízió egyik műsorában idén májusban kifejtette, hogy az amerikai egyetemek elfogultak a baloldal irányába, ugyanis „baloldali alapítványok irányítják” őket, miközben az adófizetőknek nincs beleszólásuk abba, hogy mire költik a pénzüket.
Az egyetemek Amerikában a társadalmi szerződés részét képezik, és ha nem oktatják jól a gyerekeinket, de a következő generációt a diákhitel-adósság hegyei alá temetik, akkor nem teljesítik az alku rájuk eső részét – hangsúlyozta a leendő alelnök.
Az az elképzelés, hogy az adófizetőknek legyen némi befolyásuk arra, hogy a pénzüket hogyan költik el ezeken az egyetemeken, ez egy teljesen észszerű dolog, és valóban úgy gondolom, hogy [Orbán Viktor] hozott néhány okos döntést, amelyekből tanulhatnánk az Egyesült Államokban
− fogalmazott a szenátor.
Nem ez volt az egyetlen alkalom, amikor J. D. Vance hazánkat hozta fel példaként az Egyesült Államok előtt álló problémák lehetséges megoldására. A leendő alelnök a magyar családpolitikát is méltatta – mutat rá a Magyar Nemzet cikke.
Vance szerint míg a gyermektelen amerikai baloldalnak nem „fizikailag elkötelezett” az ország jövője iránt, Magyarországon hitelekkel segítik a friss házasok életkezdését, amelyeket akár el is engednek, ha a pár együtt marad és gyermekeket vállal.
Miért ne lehetne ezt itt is megtenni? Miért nem tudjuk ténylegesen elősegíteni a családalapítást?
– fogalmazott J. D. Vance.