Ha olyan javaslatok érkeznek, hogy az EU-tagállamok rovására növekedjen az (Ukrajnának nyújtandó) pénzügyi segítség, csak azért, mert egy nagy támogató (az Egyesült Államok) kiesik a játékból, akkor Szlovákiának nem kellene részt vennie ilyen játszmákban, mivel a konfliktusnak nincs katonai megoldása
– fogalmazott Robert Fico, akinek szavait a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte. A szlovák miniszterelnök rámutatott: az EU aktuális stratégiája az, hogy Ukrajnának meg kell nyernie, Oroszországnak pedig el kell veszítenie a háborút, valamint az is, hogy katonailag és anyagilag támogassa Ukrajnát, hogy az elég erős legyen az egyezkedések során. Robert Fico aláhúzta: ő ezeknek a stratégiáknak egyikét sem látja működőképesnek. Hozzáfűzte: egyértelmű, hogy Ukrajna katonai sikerei elmaradnak, a szankciók a várakozásokkal ellentétben nem ártottak Oroszországnak, Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatottsága pedig rekordszinten van. Robert Fico elmondta:
bár egyelőre nem világos, hogy Donald Trump milyen álláspontra helyezkedik Ukrajna ügyében, de – mint mondta – nem hinné, hogy a leendő amerikai elnök erővel akarná megoldani az ukrajnai konfliktust.
Valószínűbb, hogy inkább a kompromisszum vagy az Ukrajnának nyújtott támogatás csökkentésének útját fogja választani – vélekedett, hozzátéve: nem tudja elképzelni, hogy az EU vállalná át az ukrajnai háború támogatásának egész terhét. A szlovák miniszterelnök kijelentette: a háború befejezésében most a következő amerikai elnök, Kína és Brazília érdekelt igazán, az EU-nak pedig csatlakoznia kellene hozzájuk, és nyomást kellene gyakorolnia az irányban, hogy olyan béke megkötésére kerüljön sor, amely minden érdekelt fél számára elfogadható. A budapesti csúcstalálkozó egyik fő témájával - az unió versenyképességével - kapcsolatban Robert Fico leszögezte: bármilyen tervek kerüljenek is szóba, azok nem korlátozhatják a szociális normákat és a szlovákiai ipar alapját képező autógyártást sem.