Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) közleményben figyelmeztetett, hogy több, kiskereskedők által árusított érlelt sajtot visszahívnak, mert felmerült a lisztéria baktériummal való szennyezettség gyanúja. A visszahívott termékek között főként az Aldi és a Market Basket üzletekben kapható sajtok szerepelnek. Az FDA szerint a lisztéria baktérium súlyos, néha halálos kimenetelű fertőzéseket okozhat, különösen a legyengült immunrendszerű emberek esetében. Várandós nőknél vetélést vagy halvaszületést is előidézhet.
A visszahívás oka, hogy a Savencia Cheese USA bejelentette, a gyártóüzem rutinvizsgálata során olyan berendezéseket találtak, amelyek szennyeződhettek a baktériummal.
Az Egyesült Államokban az élelmiszer-eredetű megbetegedések harmadik leggyakoribb halálozási oka a lisztéria. Az amerikai járványügyi központok és a megelőzés (CDC) adatai szerint évente mintegy 1600 embert betegít meg, és 260 halálesetet okoz.
A helyi hatóságok figyelmeztették a lakosságot, hogy figyeljenek a lisztéria-fertőzés tüneteire, amelyek közé tartozik a magas láz, izomfájdalom, hányinger, és a hasmenés
- írja a CBS News.
Augusztusban arról számoltunk be, hogy kilencen meghaltak az USA-ban kitört lisztériajárvány miatt.
Márciusban arról is írtunk, hogy bűnösnek vallotta magát egy New York-i sajtgyártó lisztériajárvány előidézésében. A fertőzés következtében két ember meghalt, nyolcan pedig kórházba kerültek. Lisztéria baktériumot találtak Washington államban is tavaly a fagylaltgépekben, ami három halálesethez kapcsolódik.
Mi a liszteriózis?
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakmai tájékoztatója szerint a Listeria monocytogenes baktériummal szennyezett élelmiszer fogyasztása után kialakuló, súlyos tünetekkel járó betegséget hívjuk liszteriózisnak. E kórokozó élelmiszereinkben gyakran előfordul, megbetegedést azonban csak nagyobb baktériumszám mellett okoz. Egészséges emberekben sokszor semmilyen tünetet nem vált ki a listeriával fertőzött élelmiszer fogyasztása. Jó ellenálló képességű felnőttek a fertőzést sokszor tünetmentesen vészelik át, nem betegszenek meg. Legyengült szervezetben (csecsemők, várandós nők, hetven évesnél idősebb, valamint gyenge immunrendszerű emberek) nagyobb veszélye van a betegség kialakulásának.