Lettország az orosz-ukrán konfliktusra válaszul az év elején újra bevezette a kötelező katonai szolgálatot, a frissített szabályok minden 18 és 27 év közötti lett férfi állampolgárt köteleznek egyéves szolgálat teljesítésére, beleértve a külföldön élőket is
Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Királyságnak és más országoknak is követniük kellene-e ezt a példát, Krisjanis Karins így válaszolt:
Ezt határozottan javasoljuk. Egy olyan rendszert dolgozunk ki és konkretizálunk, amelyet mi teljes védelemnek nevezünk, és amely a civil társadalom minden részét bevonja”.
A lett diplomata sürgette Londont, hogy emelje védelmi kiadásait a bruttó hazai termék 3 százalékára, és ezt a lépést „elkerülhetetlennek” nevezte – írja a Mandiner.
A miniszter szerint a NATO-országoknak, azaz Magyarországnak is fontolóra kellene venniük egy „teljes védelmi” modellt, amelyben nagy számú civil rövid időn belül bevethető lenne.
Januárban az Egyesült Királyság vezérkari főnöke, Patrick Sanders szorgalmazta a civil lakosság „kiképzését és felszerelését” az Oroszországgal való közvetlen konfliktus esetére. Rishi Sunak brit miniszterelnök akkor azonban ragaszkodott ahhoz, hogy nem tervezik a sorkatonai szolgálat bevezetését.
A brit hadsereg, haditengerészete és légierő 2023 végén 184 865 aktív szolgálatot teljesítő személyt számlált, ami a legalacsonyabb szám a napóleoni háborúk óta. A szárazföldi erők létszáma a 2010-es több mint 100 ezer főről tavaly év végére 75 983 főre csökkent.