A napsugarak káros hatásai főként olyan területeken érzékelhetők, ahol a talajviszonyok miatt visszaverődik a fény, vagy a domborzat alapszíne felerősíti a sugárzást. Ilyen alapon veszélyesnek számítanak a vízpartok, a hegyek és a hóval borított területek. A napsugárzás 12 és 15 óra között a legintenzívebb, ekkor kell nagyon odafigyelnünk a megfelelő védekezésre.
Milyen jelzésekkel találkozhatunk napszemüveg vásárlása esetén?
Mindenekelőtt arra figyeljünk, hogy a szemüveg valóban UV-szűrővel van-e ellátva. Manapság az optikusok és nagyobb kereskedelmi hálózatok kizárólag bevizsgált, megbízható minőségű szemüvegeket forgalmaz(hat)nak. Ugyanez nem mondható el a nyári hónapokban gombamód szaporodó alkalmi árusokról.
A legtöbb terméken az átlagember számára ismeretlen betűjellel tüntetnek fel bizonyos értékeket, az áru tulajdonságait. Az Európai Unió országaiban régóta hatályos előírás szerint minden napszemüvegen fel kell tüntetni az úgynevezett szűrési értéket. A "CE" rövidítéssel a szemüveg védelmi képességét jelzik. E betűk mellett általában kettes, hármas vagy négyes szám található. Ezek az értékek hasonlóak a bőrápolásnál használatos napozókrémek és olajok fényvédő faktorához.
CE 2-es: olyan helyeken érdemes viselni az ilyen szemüvegeket, ahol direkt napsütésnek nincs kitéve a szemünk.
CE 3-as: már alkalmas arra is, hogy a nyári napsütésben autót vezessünk benne.
CE 4-es: nagyon erős fényben érdemes felvenni.
Üveg legyen vagy műanyag?
Ma már a műanyag minden szempontból jobb választás. Egyrészt sokkal könnyebb, mint az üveg, másrészt jóval strapabíróbb.