A tünetek pedig az elmúlt kilenc évben csak erősödtek. Joseph Moriarity és Patrick Carnes szerint valódi betegségekről van szó, amelyekre sokkal jobban kell figyelni. Ugyanis ezeknek a jelenségeknek a háttere pszichológiai szempontból szinte teljesen ugyanaz, mint az étkezési zavaroknak, ezen kívül több kutatás is kimutatta már, hogy az evés és a szex élvezete szorosan összekapcsolható. A két kutató 1997-es tanulmányban elsősorban arra hívja fel a figyelmet, hogy a szexuális anorexia súlyosabb, mint amilyennek látszik.
A nők egy része (Amerikában ez a réteg egyre nagyobb) elégedetlen a külsejével, ezért beteges fogyókúrába kezd. Ugyanekkor érzelmi szinten is kimutathatóak hasonló tünetek, a nők elveszítik a kontrollt önmaguk felett, és minden élvezetet megtagadnak maguktól, ahogy az ételt, úgy a szexet is. Még akkor is, ha közben nagyon vágynak a gyengédsége, és esetlegesen egyéjszakás kalandba bonyolódnak egy olyan férfival, aki képes szépet hazudni nekik. Többre ugyanakkor nem képesek, testüket is inkább csak cserébe adják néhány kedves bókért, magát az aktust képtelenek szívből élvezni.
A kutatók szerint ennek elsődleges oka a családi háttérben vizsgálható, egy rossz apai nevelés egész életre tönkre teheti a nő életét. Két hibás viselkedési forma figyelhető meg ilyenkor: a nő vagy teljesen bezárkózik, és képtelen adni, vagy mindent akar a férfitól, és erőszakossá válik, ha nem képes teljesen birtokba venni partnerét. Mindkét véglet hasonlít az étkezési zavaroknál megfigyelhető problémákra, az erős vágy, és a görcsös lemondás örök ellentmondása érvényesül.
Ilyenkor a szexuális élet is tönkremegy, vagy teljesen megszűnik. A meg nem élt orgazmus oka is lehet szexuális anorexia, csak a nők általában nem hajlandók szembe nézni azzal a problémával, hogy a hiba esetleg bennük van. Pedig ez gyógyítható probléma, amelyet érdemes kezelni, ha boldog életre vágyunk. Joseph Moriarity és Patrick Carnes igyekszik hangsúlyozni: a családi háttér, a megváltozott társadalmi normák mind negatív hatással lehetnek a női öntudatra (itt értelemszerűen nem a feminista öntudatról van szó), így ezzel a problémával igenis foglalkozni kell. Ehhez pedig az első lépés - a kutatók szerint - az a felismerés, hogy saját életünk, csakis a saját kezünkben van, így a gyönyör kulcsa is bennünk található.