Anémiáról beszélünk akkor, amikor a vérszegénység állapotában nincs elég vörösvérsejt a testedben, aminek oka a vörösvérsejtek fokozott pusztulásának vagy csökkent képzésének tulajdonítható. Tekintettel azonban arra, hogy a vashiány világszerte az anémia leggyakoribb oka, fontos ismerni a tüneteket és a kialakulás hátterét. Miután a vas jelentős mennyisége a vér festékanyagában található, következésképpen anémiás állapotban nincs elég vas a szervezetben, ami fáradékonysághoz, kimerültséghez, ájulásos rohamokhoz vezet.
Ezen túl megfigyelhetsz magadon olyan tünetek is, mint a sápadtság, a száraz bőr, a hajhullás, a törékeny körmök és az orrnyálkahártya berepedezése.
Igaz, hogy a vashiányos anémiát nem az életveszélyes betegségek közé sorolják, mégis érdemes vele komolyabban foglalkozni, mert az egész szervezetre kihat, erősen befolyásolja a közérzetet, az iskolai és a munkahelyi teljesítményedet is.
Vashiány
Az anémiának több formája létezik, de az anémia legelterjedtebbjének vashiány az oka. A szervezet teljes vastartalma 2-4 g között van, 70-90%-a a vörösvérsejtekben található, a maradék a májban, a lépben és a csontvelőben raktározódik. Elégtelen vasfelvétel esetén a szervezet az elraktározott vasat hasznosítja a vörösvérsejtek képzéséhez. A napi átlagos étrend 10-15 mg vasat tartalmaz, de ennek csak 5-10 %-át képes a szervezet hasznosítani.
Vas hiányában a szervezet nem képes elegendő vörösvérsejtet képezni, melynek a szerepe lenne elszállítani az életadó oxigént a test sejtjeihez. Az oxigénhiány eredménye fáradékonyság, szédülékenység és szabálytalan, olykor heves szívverés, mert a szívnek keményen kell dolgoznia az életadó oxigénért.
Mivel ritkán alakul ki életet veszélyeztető anémia, a kezelés legfontosabb része a háttérben álló ok - különösen az úgynevezett okkult vérzésforrás - felderítése. A táplálékkal történő fokozott vasbevitel nem képes megszüntetni a vashiányt, ezért mindig szükség van vaskészítmények adására.