Tegyük fel: ugyanarra a munkahelyre kerültök legjobb barátnőddel. Nemcsak, hogy hasonló munkakörben kezdtek el dolgozni, de nagyon egyforma feladatokat is kaptok. Ő azonban agilisabb, ambiciózusabb nálad, felszabadultabb egy ismeretlen helyen, és hamarabb illeszkedik be az új társaságba.
Aztán egyszer csak a főnökötök utódlására belső pályázatot írnak ki. A barátnőd - hogy ne legyen vetélytársa - titokban, a tudtod nélkül jelentkezik a posztra. És tegyük fel: meg is kapja! Hogy reagálsz ebben a helyzetben? Nem vitás: a sztori igencsak visszás, de még az ő szemszögéből is, hiszen hirtelen a barátnődnek alkalmazkodnia kell majd a te utasításaidhoz, és ez bizony lelkiismeret-furdalást okozhat. Vajon mit lehet tenni, hogy megmaradjon a barátság, ha ilyen kiélezett helyzetbe kerül két ember?
Mint egy biciklitúra
"Az égvilágon semmit nem tudtam az ellen tenni, hogy megváltozzon a viszonyunk a barátnőmmel" - mondja Kriszta, aki Katival három éve éve, egyszerre került egy multicéghez. Kriszta szerint a leginkább az ártott a kapcsolatuknak, hogy egész nap össze vannak zárva.
"Régebben együtt jártunk esténként bulizni, moziba, de amióta nap közben 8-10 órát együtt töltünk, nem szoktunk közös esti programot szervezni. Sokszor nem értem, mit miért csinál, és furcsa látni azt is, hogy teljesen máshogy beszél a kollégákkal, mint velem. Nem azt mondom, hogy elegem van Katiból, de szívesebben osztom meg az időmet másokkal is. Persze jóban vagyunk most is, de sajnálom, hogy a barátságunk munkahelyi barátsággá alakult át" - mondja.
Szendi Gábor pszichológus szerint ez tipikus történet. Egy barátságra azok a helyzetek a legveszélyesebbek, amikor olyan oldaláról ismerjük meg a másikat, amit eddig nem láttunk még soha. "Azt mondják, a közös munka olyan, mint egy biciklitúra: itt kiderül, milyen ember a barátunk valójában. Nagyon kiábrándító lehet például, ha látjuk, hogy a mintaházasságban élő barátunk engedi, hogy a főnök csapja neki a szelet, vagy kiderül az illetőről, hogy mennyire szeret uralkodni másokon" - mondja a pszichológus.
Új viszony - új programok
F. Lassú Zsuzsa szociológus az egyik tanulmányában (Barátok és barátnők - együtt és egymás ellen, Akadémiai Kiadó, 2004) az írja: a munkahelyi hierarchiában alá- és fölérendeltségi viszonyba kerül két ember, amitől elkerülhetetlen lesz, hogy az addigi viszonyuk megváltozzék. Ebben a helyzetben nagyon nehéz jó kapcsolatban maradnia két embernek, mert általában nyomasztólag hat a barátokra a munkahelyi hierarchia. És erről esténként, amikor munkaidő után találkoznak - már ha találkoznak - valóban nem könnyű egy másik viszonyrendszerre átváltaniuk.
Ha ebben a helyzetben vagytok, akkor a kiút az új programok szervezése lehet: olyanoké, amelyeket soha eddig nem csináltatok együtt, hiszen egy átalakult kapcsolat keretei között nehéz a megszokott kommunikációt folytatni. Ha az új kapcsolatot sikerül úgy alakítanotok, hogy mindketten jól érezzétek benne magatokat, biztosan nem szakad meg a barátság.