Anousheh Ansari gyerekként, minden éjszaka kiállt a házuk erkélyére, és a csillagos égboltot bűvölve arról álmodozott, hogy ő bizony egyszer űrhajós lesz - írta a BBC.
Szeptember 18-án ez az álom valóra vált: a kazahsztáni Bajkonurból egy Szojuz hordózórakéta segítségével kilőtt TMA-9 típusú űrkapszulában indult útnak, a Nemzetközi Űrállomás (International Space Station, ISS) felé. Utastársai az orosz Mihail Tyurin és az amerikai Michael Lopez-Alegria voltak, akik két kollégájukat - az orosz Pavel Vinogradovot és az amerikai Jeffrey Williamsszet - váltották az űrállomáson.
Ansari tíz nappal később velük landolt; az orosz űrhivatal képviselője a kazah sztyeppén egy csokor vörös rózsával, a férje, Hamid pedig csókkal várta az első női űrturistát.
Az első nő, az első iráni, az első muszlim
Ansari repülését eredetileg jövő tavaszra tervezték, ám a soron következő 34 éves japán üzletember, Enomoto Daiszuke megbukott az utolsó orvosi vizsgálaton, így lépett a helyére az Ansari-család sarja.
Anousheh nemcsak az első űrturistanő, hanem az első iráni származású és az első muszlim vallású utas is volt az űrben. Korábban az ISS fedélzetén is dolgozott: saját alapítású cége, a Prodea Systems ügyeit intézte "fentről" laptopról - beszámolója szerint úgy, "mintha csak otthon lett volna" -, és még arra is jutott ideje, hogy saját az űrblogját vezesse.
Visszatérésekor a hölgy az utat "csodálatosnak" és "egy életreszóló élménynek" nevezte - írta a BBC -, és mint mondta, "bízik abban, hogy hamarosan ismét visszatérhet majd". A magát "az első űrnagykövetként" aposztrofáló hölgy - aki egyébként 35 évesen szerepelt a Fortune magazinban - elődeihez hasonlóan, mintegy 20 millió dollárt fizetett a Roszkoszmosz orosz űrkutatási hatóságnak gyermekkori álmai beteljesüléséért.
A telekommunikációs üzletágból milliárdossá vált Ansari-család - amely 1979-ben, az iráni sah bukását követően emigrált az Egyesült Államokba -, egyébként is komoly szereplője az űrkutatás fejleszésének: a nevükhöz fűződik az X-Prize, az első magánűrhajó megépítőjének járó, tízmillió dolláros díj.
Anousheh férjével és sógorával közösen jelenleg is az űrturizmus elérhetőbbé tételén dolgozik, és - az útját szervező Space Adventures nevű céggel társulva - egy szuborbitális - a föld körül rövid ideig leírt pályán mozgó - űrrepülőgép megvalósításán fáradozik.