Szegény utcagyerekekből és hátrányos helyzetű fiatalokból ínyenc szakácsokat képez egy vietnámi étterem. A Hanoi óvárosában található Koto étteremben már 200 diákot tanítottak ki a gasztronómiára - ők a leghíresebb és legelegánsabb vietnámi éttermekben és szállodákban kaptak munkát.
A diákoknak nem kell fizetniük az oktatásért, sőt, az éttermet üzemeltető alapítvány fizetést, ellátást és szállást is biztosít nekik. Emellett angolul tanulhatnak, és mindegyikőjük kap egy biciklit, hogy meglátogathassák a családjukat.
Az étterem étlapján egyartánt szerepelnek hagyományos vietnámi fogások (példásul fűszerekkel együtt sütött rák, és édes-savanyú szósszal tálalt, disznóhússal és gombával töltött tészta), és nyugati ételek is.
"1999 óta működtetjük ezt az éttermet. Fantasztikus érzés látni a fiatalok életében bekövetkező változást" - nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek az alapítvány vezetője, Daragh Halpin. "Teljesen megváltozott a gyerekek személyisége, mert érzik, hogy szeretik és megbecsülik őket. Sokkal több az önbizalmuk attól, hogy hasznosnak és értékesnek tartják őket."
Az ötlet - azaz, hogy hátrányos helyzetű fiatalokból szakácsokat képezzenek - nem egyedülálló: már a brit sztárséf, Jamie Oliver is próbálkozott ezzel. 2002-ben 15 munkanélküli fiatalt kezdett el tanítani, később pedig egy éttermet is nyitott, ahol a szakácstanoncok gyakorolhattak. A Fifteen mára már étteremhálózat, a hozzá kapcsolódó alapítvány pedig évi 500 ezer fontból gazdálkodhat.