Mi, felnőttek, jobb esetben tisztában vagyunk azzal, hogy mennyire és miért fontos teljes kiőrlésű gabonatermékeket, gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani - rendszeresen. Esetleg meg is tesszük. De hogyan szoktassuk rá a gyerekeket? Ehhez Tihanyi-Kovács Renáta dietetikus, a féléves Peti édesanyja adott tippeket.
- Hagyjuk, hogy a gyerek választhassa ki a köretet - a bulgurt például nagyon szeretik a kicsik -, a nagyobbak az elkészítésben is segíthetnek. Mindig 2-3 alternatívát kínáljunk fel: legyen közte rizs, árpagyöngy, bulgur, barna tészta, burgonya.
- A helyettesítésen van a hangsúly, nem a választékon: kínáljunk fehér kenyér helyett barnát, rizsből szintén barnát és így tovább. Használjuk a "barnákat" egytálételeknél is: csinálhatunk "rizseshúst" bulgurral, vagy a zöldséglevesbe, betétként, főzzünk barna rizst. Kísérletezzen a helyettesítéssel a lisztnél is: eleinte a goffri, a muffin vagy palacsintatésztában csak a fele lisztet helyettesítse zabliszttel, s ha ízlik a gyereknek, többet is tehet bele - ezt természetesen más recepteknél is alkalmazhatja.
- Gyümölcsöt is belophatunk válogatós csemeténk ételébe: ha a süteményt sütünk, akkor az olaj egy részét 100%-os almalével helyettesítse. Ez zsírmentes és finom.
- Ebédkor, a főfogás részeként, vagy a hagyományos desszertet helyettesítendő, mindig legyen valami gyümölcsös alternatívánk. A gyerekek a gyümölcslevest, a gyümölcssalátát, gyümölcsnyársat, vagy a gyümölccsel töltött húst szívesen választják - és talán előbb megeszik, mint a nyers gyümölcsöt. Gyümölcssalátához igyekezzünk különböző textúrájú gyümölcsöket összekeverni: ropogós almát, krémes banánt és lédús narancsot.
- Koruktól függően a gyerkőcök segíthetnek megvenni, megtisztítani, meghámozni, felvágni a gyümölcsöt, zöldséget, a nagyobbak komplikáltabb fogások elészítésében is segíthetnek. Egyrészt óriási sikerélmény a család ebédjét megfőzni - anyával vagy apával, de ez mellékes -, másrészt a gyerekek szívesebben megeszik azt, amiben az ő kezük munkája is benne van.
- Ha vásárolunk, engedjük meg a gyereknek, hogy kiválasszon valamilyen gyümölcsöt, zöldséget - akár valami sosem látott izgalmas külsejű egzotikusat is -, amit otthon megkóstolhatunk.
- Az ebédnél, vacsoránál a tányért díszítsük gyümölcsszeletekkel, vagy dekoráljuk ki a tányérját különböző zöldségekkel - úgy, ahogy azt étteremben is szokták.
- Cukorka helyett nyomjunk mazsolát nyomjunk a kezébe.
- Színesítsünk: a salátákat, a rizst, a krumplit bébirépával, reszelt céklával vagy vöröskáposztával, esetleg spenótlevelekkel, a krumplipürét gazdagíthatjuk összeturmixolt zellerrel, átpasszírozott borsóval, áttört fehérrépával, vagy készíthetjük fele részben édesburgonyából, esetleg sütőtökből is.
- A gyorsétteremben, a játékfigurákkal kínált kedvenc menüjéről nyilván lehetetlen lebeszélni - igyekezzünk azt egészségesebb falatokkal kiegészíteni: rendeljünk100%-os gyümölcslevet, gyümölcssalátát esetleg almachips-szet. Előre egyezzünk meg vele, hogy egy ételt ő választ, egyet pedig mi.
Egészséges nass |
Úgy mint a nagyok - csak kicsiben
A gyerekek könnyebben és szívesebben fogadnak el ételt olyan környezetben, ami számukra kényelmes és tetszetős. Ha etetőszéket használunk, mintás, rajzfilmhősökkel díszített gyerek-étkészletet és színes műanyag evőeszközöket, máris gyorsabban fog kanalazni. Tálaljuk az ételeket ugyanakkor felnőtt-módra: a csemeténk motorikus képességeit is fejleszti és az önbizalmát is növeli, ha maga vehet ki, neki tetsző mennyiséget a nagy tálból.
"Ráadásul így a szülő képbe kerül az étvágyával kapcsolatban - mondja Dr. Varga László, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Élelmiszertudományi Intézetének docense. " A gyermekek tápanyag-szükséglete akár havonta is változhat."
"A kicsik egyébként hihetetlen mennyiséget képesek elfogyasztani - de időbe telik, amíg hatékonyan tudják használni a villát, a kést, amíg megtanulják hogyan szolgálják ki magukat, vagy hogy melyik ételt hogyan a legkönnyebb elfogyasztani. Ezért ne sürgessük a gyereket, ne mondjunk olyanokat, hogy "mit szöszmötölsz?" "egyél már végre!" - inkább hagyjunk neki időt. legyünk türelmesek. Egy ebéd akár egy órát is igénybe vehet. És végül, a legfontosabb: ne várjuk el tőle, hogy az utolsó falatig mindent felfaljon. Ez rossz étkezési szokások kialalásához vezethet, hiszen negatív érzéseket kelt a gyerekben az evéssel kapcsolatban." - fejezi be a kétgyermekes gyakorló apuka.