Honnan származik a csemegekukorica?
A maja kultúrában már ismerték a csemegekukorica vadon termő ősét. A legenda szerint a maja istenek kukoricakásából alkották meg az első embert, valamint saját erejüket is ebből a tápanyagdús élelmiszerből szerezték.
A kukorica fajtái
Az évezredek során az indián kukoricatermelők több száz különféle fajtát termesztettek: sárga, fehér, rózsaszín, piros, kék, lila színű alfajokat, melyek a színűkön kívül sok más tulajdonságban is különböztek. Az egyik fajból elsősorban lisztet érdemes őrölni, a másik inkább állatok takarmányozására szolgál, vannak főzni, sütni való és nyersen fogyasztható fajtái is.
A kukoricát hamuval kell enni?
Érdekesség, hogy amikor a maja indián asszonyok az őrölt kukoricából lepényeket készítettek, a tésztába mindig belekevertek egy kis hamut is. Kérdezhetnék, miért is tették mindezt. A táplálkozástudományi vizsgálatok megadták erre a magyarázatot. A hamu lúgos kémhatású közeget biztosít, mely fontos szerepet játszik a kukorica elfogyasztásakor, mivel a gabonákban található fehérjék, valamint a niacin, kalcium sokkal jobban hasznosítható ilyen közegben. Tapasztalati úton milyen tájékozottak és praktikusak voltak az indián asszonyok.
Európába kerülése
Európába Columbus hozta elsőként a kukoricát. Andalúzia irányából terjedt el, elsősorban a déli vidékeken egészen Törökországig, majd Közép-Európa térségeiben is. A portugálok Jáva szigetén honosították meg, ahonnan eljutott Kínába, Indiába és Afrika számos területeire.
Ki fogyassza a kukoricát?
A csemegekukorica elsősorban az egészséges táplálkozásunk fontos alappillére lehet. Érdemes minél többfajta módon elkészíteni: sütni, főzni, grillezni, párolni, alufóliában megsütni. Készíthetünk belőle leveseket - édes kukoricalevest -, főzeléket, mártásokat, köreteket, édességeket, salátákat. Tápanyagai közül elsősorban magas energiatartalmára szeretném felhívni a figyelmet, így fogyókúrázók kisebb mennyiségben fogyasszák. Ideális a rosttartalma, tehát a székrekedéssel küszködők rendszeresen fogyaszthatják. Nem felejthetjük el a szív- és érrendszeri megbetegedéseket, ahol a megelőzésben igen fontos szerepe lehet. A táplálékallergiások körében is igen elterjedt a kukoricaliszt, kukoricadara alkalmazása, mivel allergiás reakciót nagyon ritka esetben provokál, ennek következtében étrendjük alapja lehet. A lisztérzékenyek legfontosabb alapélelmiszere a kukorica, akik a búza-, rozs-, zab- és árpaféléket nem ehetik, és étrendjük alapja a burgonyán, rizsen kívül a kukorica és az abból készült élelmiszerek.
Kiss Erika dietetikus, táplálkozástudományi szakértő