Ha valaki laza, jó hangulatú, nyári bulit szeretne rendezni, a grillparti az egyik legjobb megoldás: estébe nyúlóan lehet beszélgetni, borozgatni (vagy üdítőzni), kellemes az idő, nem kell hozzá díszes teríték és gálaruha, ráadásul a legkisebb erkényen is elfér egy pici sütő - sőt, még azok a pasik is megtalálják a helyüket a sütő mellett, akik egyébként egyáltalán nem szeretnek főzőcskézni, így a nemek közötti különbségek kiegyenlítésére is tökéletes lehet egy sütögetős összejövetel.
A grillezés (pontosabban a nyílt tűzön való sütés) az egyik legősibb ételkészítési mód, és évezredek alatt sem ment ki a divatból: viszonylag gyors, kevés eszköz kell hozzá, egyszerű és az eredmény legtöbbször nagyon jó ízű. A kerti grillsütőn könnyen, gyorsan, zsírszegényen, egészségesen és zamatosan készíthetjük el ételeinket.
A sütőknek rengeteg fajtája kapható: elektromos, kontaktgrill, gázzal működő, illetve a faszénnel működő - ez talán a legkedveltebb, hiszen az ételek, a parázson való sütés után kellemes, füstös ízt kapnak. Ezt fokozhatjuk, ha fűszernövényeket dobunk a szénre: a rozmaring, a kakukkfű és a borókabogyó igazán fűszeres aromát biztosít a pecsenyének, de ha gyümölcsöket sütünk, próbáljuk ki a fahéj, szegfűszeg, citrom és narancshéj keverékét.
Húsok és zöldségek, halak és gyümölcsök
Azt, hogy mit grillezünk, leginkább az határozza meg, hogy ki mit kedvel: marhából elsősorban a bélszínt és a hátszínt válasszuk,
sertéshúsból a karaj és a tarja legalkalmasabb a grillezéshez. Szárnyasból a pulyka melle és combja, a csirkemell és -comb, valamint a csirkeszárny a legalkalmasabb. Érdemes a pulykán és a csirkén a bőrét rajtahagyni, hiszen ezt fantasztikusan finom ropogósra lehet sütni. A halak közül leggyakrabban a filézett lazac és fogas kerül a grillrácsra, de folyami halaink közül is majd' mindegyik jó a grillezésre - elsősorban filézve - akár egészben, a pontyot patkóra vágva is lehet. A tenger gyümölcsei is alkalmasok grillezésre: a mangóval nyársra húzott garnélarákot mindenképpen érdemes kipróbálni.
Szinte mindegyik zöldség alkalmas a grillezésre, de leggyakrabban a paprikát, a paradicsomot, a hagymát, a gombát, a répát, a cukkinit és a padlizsánt szokták erre a célra használni. A paprikát, a paradicsomot, a hagymát és a gombát félbevágva tegyük a rácsra, a répát szeleteljük vékony csíkokra, a cukkinit és a padlizsánt vágjuk szeletekre. Kedvelt csemege lehet a parázson megsütött, édes csemegekukorica is.
Ha valaki ínyenc desszerttel szeretné elkápráztatni a vendégeit, akkor grillezhet keményebb, jól olvadó sajtokat (alufóliába csomagolva), vagy keményebb húsú gyümölcsöket - ananászt, mangót, körtét, almát - is.
Mielőtt a rácsra kerülnének...
Sütés előtt érdemes a húsokat bepácolni: kevés olajjal elkevert fűszerrel, joghurttal, vagy erre a célra készített pácfűszeres olajjal. Ez még kellemesebbé teszi az ételek ízét, és puhábbá a hússzeleteket. A marhahúst kell a leghosszabb ideig pácolni: a bélszínt és a hátszínt legalább 48 óráig kell a pácban tartani (hűtőben, fóliával lefedve), a sertéshúst és a szárnyasokat legalább egy éjszakára hagyjuk állni a pácban. A halaknak kell a legrövidebb idő, egy-két óra elég nekik ahhoz, hogy átvegyék a fűszerek ízét.
A legtöbb pác nélkülözhetetlen eleme a só, a bors és a fokhagyma (halaknál pedig a citrom, ennek levével alaposan csorgassuk meg a halhúst). Ezekkel jól dörzsöljük be a hússzeleteket, majd tegyük annyi olajba őket, hogy ellepje. Használhatunk speciális fűszerkeveréket, vagy joghurtot is a pácoláshoz.
A zöldségeket csak röviddel a sütés előtt fűszerezzük meg: az oregano, a bazsalikom és a kakukkfű illik hozzájuk a legjobban. A zöldségekre nagyon kevés sót tegyünk, mert a sótól levet eresztenek, s elvesztik frissességüket.
Trükkök és tanácsok