Gaultier, a francia fenegyerek

Vágólapra másolva!
Bemutatói mindig valamilyen különleges élményt ígérnek a divatrajongóknak. Jean-Paul Gaultier egyik párizsi show-ján meghökkent a közönség, amikor Naomi Campbell egy majdnem mindent felfedő ruhában vonult végig a kifutón. Az egyébként semleges ruha egyetlen pikantériája a felsőrész teljes hiánya volt, amit a modell a kezével próbált pótolni. De nemcsak vagány, hanem elegáns viseleteiről is híres a tervező: Nicole Kidman egyszerű, de rafinált vállpántos megoldásokkal alkotott Gaultier tervezte estélyit választott az Oscar-díj átvételéhez.
Vágólapra másolva!

Jean-Paul Gaultier 1952. április 24-én született Párizs külvárosában. Tizennyolc esztendősen már aktív ruhatervező volt, Pierre Cardin cégénél horgonyzott le egy ideig. Életének erről az időszakáról így emlékszik a neves divattervező: - Mikor átléptem divatháza küszöbét, nagyon meg voltam ijedve, azt sem figyeltem meg, hogy néz ki ő. Havi 500 frankért alkalmazott, és természetesen örömmel elvállaltam. Rengeteget tanultam ez alatt az idő alatt. 1970-et írtunk, és Cardin nevét már rangos helyen nevezték a divatszakmában, sok mindent tett ekkor már a divatért, és soha nem állt le. Egyik percről a másikra hozott életbevágó döntéseket, kezdett elölről mindent, számára minden lehetséges volt. Mikor megnyitotta a Theatre des Ambassadeurs-t, engem kért fel, hogy megtervezzem a bútorzatát.

Gaultier kezdődő karrierje sokat segített a fiatal és ambíciós tervezőnek. Megtanulta Cardintől, hogy nem csupán a kultúrából inspirálódhat a tervező, de minden körülöttünk történő eseményből. Cardin után Jean-Paul Jaques Esterel mellé szegődött, 12 hónapig dolgozott itt, ezután Michel Goma és Angelo Tarlazzi asszisztenseként a Patou-házban tanulta a mesterség fortélyait.

Jeles mesterek kísérték útján Gaultier-t, amíg elérte, hogy a divat fenegyerekeként tartsák számon, és az elmúl húsz év legjelentősebb divattervezőjévé váljék. Munkájában jól megfér egymás mellett a radikális és a hagyományos szemléletmód. Míg más jeles tervezők arra törekszenek, hogy az utcák világába is bevigyék ruhakölteményeiket, Gaultier a művészet, fantázia, szürrealizmus világában kalandozott. Különös víziói a film világába sodorták, Marc Carónak és Jean-Philip Jeunet-nek (Az elveszett gyermekek városa), Pedro Almodóvarnak (Kika), Luc Bessonnak (Az ötödik elem) tervezett ruhákat, a divatot közelítve a hétköznapi emberekhez, az utca öltözetét pedig a divat világához.

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]
Forrás: EPA


Ezen időszak talán a leglátványosabb találmánya volt a alsónemű ruházati cikké tétele és Madonna jellegzetes, kúp alakú melltartójának megalkotása, mellyel az énekesnő az 1990-es Blonde Ambition-turnéján lépett színpadra. Ez utóbbi melltartós fűző négy és fél millió forintnak megfelelő euróért kelt el a egy spanyolországi árverésen 2002-ben.
Gaultier 2003-tól a Hermes divatháznak is fő tervezője.

Stílusában kultúrák elemeit elegyíti, különös figyelmet szentelve a másságnak. A közönség figyelmét felkeltette nagymamájától inspirálódott derékfűzőjével, férfiaknak tervezett szoknyákkal, azon dolgozik, hogy a ruházati cikkek komolyságát, hidegségét megtörje.

Jean-Paul Gaultier ismeri a ruhatervezés titkos cselfogását: olyan kollekciók megálmodásán dolgozik, melyet megszeretnek az emberek. Avantgarde ruhakölteményei egyediek, különleges, lenyűgöző személyiségének tükrözői, és annak, hogy az ipart magát soha nem vette komolyan. A ruhatervezés művészi alkotás, így a darabok, melyek kikerülnek a keze közül, maguk is műalkotásként értékelhetőek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!