Anatómiai értelemben a haj a járulékos hámszervek közé tartozik, amelyet a szőr- vagy a hajtüsző termel, köznapi néven hajhagymának is nevezik. Az élő, hajszálat képző sejtek legalul találhatóak, matrix sejtként ismertek. Osztódásuk és speciális szálas keratinizációjuknak köszönhető a hajszál, mely már halott, fehérje természetű anyag. A hajszál vastagsága, növekedési erélye, színe, göndörsége, avagy egyenessége genetikailag meghatározott tulajdonság, olyannyira, hogy kriminalisztikailag egyetlen hajszálból is azonosítani lehet az embert.
A hajszál növekedése ciklikusan zajlik. Egy hajtüsző 4-7 évig termel hajszálat, vagyis a növekedés erélyétől függ, milyen hosszúra tud megnőni a haj. A növekedési szakasz lezáródása után a hajszál kihullik, a hajhagyma 3-4 hónapig pihen, majd ismét megkezdi a hajtermelést. E megújulási folyamaton 15-20 alkalommal képes átmenni a tüsző, utána elhal. Ezért nagyon idős korra mindenki elveszíti hajzata nagy részét.
A haj egyértelműen hormonfüggő képződmény. A női hormonok főleg a fejtetőn védik a hajhagymákat, ellentétben a férfihormonokkal. Ezzel meg is magyarázhatjuk, miért van sokkal több kopasz férfi, mint nő, hiszen a nők a változás koráig védettek a hajhullás ellen.
A kopaszodási géneket az emberek 80%-a hordozza, domináns tulajdonság, tehát a hölgyek nagy része is jelentős hajritkulásnak néz elébe 50 év felett.
A férfiak fejtetőjén lévő hajat viszont már pubertáskortól kezdve sorvasztják a férfias hormonok. Nem igaz az a vigasztalás, hogy a kopaszok férfiasabbak, csak kedvezőtlenebb a hajhagymák túlélési esélye. A nyírás sem erősíti a hajszálat, hiszen halott szaruanyagot távolítunk el, ennek a feltételezésnek sincs semmiféle biológiai alapja.
A haj jellegzetes elváltozása az őszülés. Kozmetikailag hajfestékekkel tökéletesen kezelhető, az ok a hajszálak állományába bekerülő apró légbuborékok fényvisszaverő képessége. Hajunk az állatok szőrzetével ellentétben folyamatos hullásban és megújulásban van, tehát 200 ezer hajtüszőnk nem szinkronizáltan váltja ciklusát. Mégis kis atavisztikus jelként értékelhetjük, hogy tavasszal és ősszel fokozott a hajváltás.
A hajváltás mértékét a kihullott hajak számával jellemezhetjük, napi 60-80 normális, 100 felett kóros. Ha orvost keresünk fel panaszunkkal, nem árt, ha ezt az adatot több nap átlagában közölni tudjuk. Miután minden hajszálunk napi 0,2 mm-t nő, ezért nagy az aminosav-, vitamin- és nyomelemigény. Nem csoda, hogy terhesség után a szoptatás alatt - részben a hormonális változásnak is köszönhetően - erős hajhullást észlelhetünk.