A narancsbőr tulajdonképpen felfúvódott zsírsejtek kitüremkedése a bőr alatt. A zsírsejtek anyagcsere végtermékekkel, salakanyagokkal vannak tele, melyek nem képesek kiürülni a szervezetből. A kiürülésük a nyirokrendszeren keresztül kellene, hogy megtörténjen, de sokszor ez nem következik be. Tudnunk kell, hogy a nyirokrendszernek nincsen saját "pumpája", olyan, mint a vérkeringésben a szív, hanem az izompumpa kell, hogy legyen a mozgató. Az izompumpa akkor tudja a felesleges anyagokat a nyirokérbe nyomni, ha a környező kötőszövetek feszesek, és megfelelő ellentartást biztosítanak. A kötőszövet azonban nagyon sokaknál gyenge, így az izompumpa nem működik kielégítően, fellép a nyirokpangás, salakanyag felhalmozódás, és kialakul például a narancsbőr. A kötőszövet erősségét nem lehet sporttal visszaállítani, kevés változást lehet elérni étrendi változtatásokkal, speciális kezelésekkel.
És hogy a férfiaknál miért nem találkozunk a cellulittal? Azért, mert nekik sokkal erősebb a kötőszövetük, mint a nőknek. A kötőszövet gyengülésének több oka van; lehet örökletes, összefügg a hormonrendszer működésével (hormonális készítmények, pl. fogamzásgátlók szedésével), a "modern" táplálkozással (progeszteronnal dúsított táppal nevelt állatok fogyasztása), a szennyezett ivóvízzel (a kiürült hormonokat nem tudják kitisztítani az ivóvízből, sőt; már a folyóvizekben, tengerekben is vannak, így a tengeri halak húsába is kerül belőle).
A gyenge kötőszövet miatt ellustult nyirokrendszeri működését kell serkenteni, elősegíteni valahogy, hogy a salakanyagok ürülhessek, és narancsbőrös tünetek csökkenjenek. Mechanikus és kémiai hatásra alapozhatunk, különféle nyirokmasszázsok, a nyirokáramlást serkentő gépi kezelések, aromaterápiás kezelések, és megfelelő diéta segíthet.
Kétféle masszázs mutatunk most be, az egyik kézi, a másik pedig géppel végzett kezelés.