"A botox-kúrán résztvevők 40 százaléka ellenállhatatlan vágyat érez, hogy további beavatkozásokat végeztessen magán" - számolt be a BBC egy közelmúltban megjelent brit tanulmányról, amelyet Carter Singh pszichológus és Martin Kelly plasztikai sebész doktorok, a Brit Esztétikai és Plasztikai Sebészek Egyesületének a találkozóján prezentáltak. A páciensek ugyanis nem csak fiatalabbnak látják, de fiatalabbnak is érzik magukat egy kiadós botox-kúra után - ez pedig pszichológiai függőséget okozhat.
A húszéveseké a világ
A felmérést Singh és Kelly 81 klinika pácienseinek a bevonásával végezte el, és arra voltak kíváncsiak, hogy miként is viszonyulnak a "botoxosok" magához a szerhez, illetve miben különböznek az attitűdjeik azokhoz képest, akik a kevésbé intenzív kozemtikai beavatkozásokat preferálják.
Az eredmény megdöbbentő lett. A botoxot használók több, mint 50 százaléka úgy érzi: nem képes uralni a természetes öregedési folyamatokat. Közel felük haraggal gondol azokra, akik kritizálják őket az injekció használata miatt, és több mint 40 százalékuk biztos abban, hogy újra és újra használni fogja a szert.
"A botoxnak nagyon jók a biztonsági mutatói, ám valójában könnyedén pszichés függőséget okozhat" - állítja Singh. - "Az anyag hatására megváltozott arcvonások és bőrstruktúra ugyanis egy tökéletesebb én-kép kialakulásához vezet, amitől persze a páciens sokkal jobban érzi magát. Innentől már csak egy lépés a függővé válás."
Színészek - mimika nélkül
A hiúság leginkább az extrovertált személyiségek sajátja, így akiket a leginkább érinthet a botox addiktív "természete", azok a reflektorfényben lévő sztárok, hiszen a teleobjektívek egyetlen apró ráncot vagy szarkalábat sem kímélnek.
Hollywood mára igazán a botox rabjává vált, annak ellenére, hogy a trend ellen számos jeles rendező is felszólalt. Martin Scorsese például hiába könyörgött a színésznőknek, hogy ne injekcióztassák be az arcukat, mert a "merev, érzelmek kifejezésére alkalmatlan arcuk miatt a rendezők nem szerepeltetik majd őket filmjeikben", a jelenség továbbra is virágzik. És hiába mondta Baz Luhrman, a Moulin Rouge című film rendezője is, hogy "a botoxszal telepumpált színészeknek nem olyan a mimikájuk, mint kellene", az amerikai filmcsillagok mégis dollárszázezreket hagynak ott évente a plasztikai sebészüknél.
Madonna amerikai énekes- és színésznő, Meg Ryan amerikai színésznő, Liz Hurley angol színésznő - aki egyébként (etikátlan-e vagy sem?), az Estée Lauder kozmetikai márka arca - , vagy John Kerry amerikai demokrata szenátor, 2004-es elnökjelölt is átesett már több beavatkozáson. Nekik szerencséjük volt: a botox injekció jól sikerült - de voltak, akiknek nem volt ilyen mázlijuk.
Melanie Griffith amerikai színésznő, Mickey Rourke vagy Michael Douglas színészek például mára úgy néznek ki a szernek köszönhetően, mintha egy viaszbábué lenne az arcuk és a mimikájuk már korántsem irigységet, hanem inkább felhőtlen kárörömet válthat ki a nézőkből és a szakmabeli konkurrensekből.
Vannak olyan hírességek is, akik teljességgel elzárkóznak a beavatkozástól. Kate Winslet angol színésznő például így nyilatkozott a The Sun brit napilapnak: "Amikor játszol, tudnod kell mozgatni az arcodat! Kommunikálnod kell, érzéseket kell tudnod kifejezni vele. Gyűlölném, ha ez a képességem eltűnne." |