A vaszati építészet igen komoly gondot fordít arra, hogy lakásunk energiái pozitívan hassanak vitalitásunkra, testünk és lelkünk egészségére. Még abban az időben, amikor a németországi Védikus Akadémián tanultam és dolgoztam, Marcus Schmieke vezetésével végeztünk egy tanulmányt, ahol különböző krónikus betegségekben szenvedő személyek lakáskörülményeit vizsgáltuk. Kíváncsiak voltunk ugyanis arra, hogy a vaszati egészségünkre vonatkozó tételei mennyire valósulnak meg a gyakorlatban.
Északon szerencsés a víz, keleten pedig a nap-szimbólum
A vaszati elvei szerint testi-lelki egészségünk megőrzése érdekében különös gondot kell fordítanunk lakásunk északi, északkeleti és keleti részére. Otthonunk keleti és északi részének energiái befolyásolják vitalitásunkat, általános erőnlétünket, valamint azt, hogy egy-egy betegségből milyen gyorsan gyógyulunk fel.
Legyenek lakásunknak keleti, északkeleti és északi területei minél nyitottabbak, tisztábbak, használjuk őket kedvező tevékenységre, mint például, nappali, dolgozó. Nagyon szerencsés, ha itt van a főbejárat, egy terasz, erkély vagy télikert. Különösen északon és északkeleten kedvező a tiszta víz jelenléte, ami lehet egy akvárium, a kertben egy tó vagy akár egy kancsó tiszta víz is. Keletre elhelyezhetünk olyan képeket, amelyekről a nap vagy a napsütés jut az eszünkbe, a falakat érdemes kellemes napsütést idéző sárga színűre festeni, de tehetünk ide egy borostyánt is, ami szintén a napot, tehát a vitalitást képviseli.