Ha betolakodik egy kistestvér

Vágólapra másolva!
Mit lehet tenni olyankor, ha egy gyermek ellenségnek tekinti az újonnan született kistestvért? Miért csak akkor fogad szót egy kislány, ha ordítoznak vele? Mit lehet tenni akkor, ha egy gyereket folyamatosan kudarcok érnek az úszótanfolyamon? Mikor érdemes elvenni a cumit a kicsitől? Benda Viktória gyermekpszichológus válaszol.
Vágólapra másolva!

Ötéves lányomat tavaly októberben írattam be óvodai úszótanfolyamra. Igen lelkes volt, nagyon szeretett járni. Azonban az elmúlt két alkalommal egyre több kifogást kezdett mondogatni nekünk, csak hogy ne kelljen mennie. Ma reggelre pedig iszonyú nagy sírást rendezett, hogy ő márpedig nem fog úszni menni.

Először azt mondta, hogy fáj a torka, majd azt, hogy nem tetszik neki az uszoda, hogy sokan vannak. Én azonban éreztem, hogy sokkal komolyabb dolgok vannak a háttérben.

Beszéltem az óvónővel, aki elárulta, hogy megosztották a csoportot, és egyre többen kerülnek át a kevésbé jól úszók közül az egyre jobban úszó gyerekek közé. Azonban a lányom maradt az előző csoportban, a barátnői pedig átkerültek a jobban úszók közé. Az óvónő azt mondta, hogy a lányom csak jövőre fog átkerülni a jó úszokhoz.

Kérdezem én - látva a lányomnál azt, hogy mennyire megtörte, hogy ő nem kerülhet át a jobban úszók közé - nem fogja ez őt túlságosan megtörni?

A lányom igen érzékeny, és visszafogott, és nehezen adja ki magából, amit elsajátított, legyen az úszás vagy más élmények. Ha viszont kudarc éri, még visszafogottabbá válik.

Azt hittem, hogy a várva várt úszás kicsit több önbizalmat ad neki, ami az elején úgy is tűnt, most viszont nem tudom, mit tegyek.

Azt gondolom - mint ezt ön is érzi - a várva várt úszás nem érte el célját. Ha kislánya folyamatos kudarcot él át az uszodában minden egyes alkalommal, az bizony kárára lehet a későbbiekben. Ebben a korban - ha már úszni viszik őket - a játékos vízhez szoktatás lenne a kívánatos cél, feltéve, ha nem versenyúszókat akarnak nevelni.

Nem szabad frusztrációnak kitenni a gyerekeket azáltal, hogy jól és kevésbé jól úszók csoportjára bontják meg őket, elszakítva ezáltal azokat a csoporttársi kötelékeket, amik - a szülő hiányában - biztonságot jelenthetnek nekik. Nem beszélve arról, hogy az önbizalmuk is csorbát szenvedhet azoknak, akik a "gyengébb" csoportba kerültek.

Jól tette, hogy hallgatott kislánya jelzéseire (torokfájás, sokan vannak), hiszen ezek azt mutatják, nem érzi jól magát az "úszásoktatás" alatt. Ez nem fogja erősíteni az önbizalmát, sőt még inkább félénkké válhat a vízben.

Azt javaslom, inkább ön vigye el kislányát uszodába, fürdőbe, ahol önnel, családjával együtt lehet a vízben. Csimpaszkodjanak egymásba, játsszanak együtt! Szerettesse meg vele a vizet! Az úszásoktatással pedig várjanak még pár évet!

* * *

5 napja szültem. Sajnos a kórházban nem indult meg a tejem, és a kislányom kibukta a teát, ezért tápszert kapott pótlásként.

Most, hogy hazajöttünk, megindult a tejképződés, de sajnos nagyon bekeményedett a mellem, és a kislányom nem tudja szopni. Próbálom masszírozni, de kevés sikerrel. Közben a csöppség elkezdte kibukni a tápszert, és fáj a pocija, alig, és elég darabosat kakil.

Kérem, adjon tanácsot a továbbiakhoz, mert nagyon el vagyok keseredve!

Nagyon jó jel, hogy megindult a tejtermelődés! Nyugodjon meg, ez természetes az első héten. A feszült melleket mielőbb ki kell üríteni. Erre két módszert tudok ajánlani:

Először jól melegítse át a feszült mellet meleg zuhannyal, vagy meleg vizes borogatással (annyira legyen meleg, amilyet éppen el tud viselni). Ezután körkörös mozdulatokkal a mell széleitől befelé haladva masszírozza. Ez fájdalmas lesz, de megéri a kitartást, mert nagyon hatékony. Ha van a környezetében segítsége (párja, vagy édesanyja, barátnője) kérje meg, hogy ők segítsenek, mert ők nem érzik a fájdalmat és bátrabban tudják masszírozni.

Ezek után, ha kicsit ürült a mellből a tej, a következő szopizásnál kínálja meg vele a babát. Érdemes több testhelyzetben kipróbálni a szopizást (ülve, fekve, hónaljtartásban), hogy minél több tejcsatornát tudjon kiüríteni a baba. A következő szopizásnál a másikkal tegye ugyanezt!

Szoptasson igény szerint, minél gyakrabban kínálja meg a babát, ő tud a leghatékonyabban segíteni a problémáján. A tápszert és mindenfajta kiegészítést (tea, cumisüveg, cumi) hagyjon el, mert a tej mennyiségét csökkentik és kár rászoktatni a babát. Úgynevezett cumizavart is okozhat, vagyis a baba megzavarodik, nem tudja, mikor mihez kell a szájacskáját formálni és a szopómozgásait alakítani. A cumisüvegből ráadásul könnyebben jön a folyadék, nem olyan fárasztó, mint a szopizás. Hamar rászokik, és akkor nem fogja kiüríteni a mellet, mert megtanulja, hogy utána jön a cumisüveg.

Minél gyakrabban teszi mellre a babáját, annál több teje fog termelődni és hamarosan be fog állni a kereslet-kínálat egyensúly. Vagyis annyi teje lesz, amennyire babájának szüksége van.

Jó babázást és örömteli, bensőséges szoptatást kívánok!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!