A védikus kultúrában különös tisztelet övezi a Föld bolygót, Bhumi-devit, akiről a védikus írások úgy beszélnek, mint egyik anyánkról, és bizony személynek tarják. Ő az anyja valamennyi teremtett élőlénynek legyen az mozgó, vagy mozdulatlan, a Legfelsőbb Személy pedig a magot adó apa. A "föld" szó hallatán gondolhatunk a termőföldre, vagy a földre, mint elemre, mely nem csak a vaszatinak, hanem az ayurvédának is fontos alkotóeleme.
A föld életünk alapja, hisz a Földön élünk, a termőföld biztosítja számunkra mindazt, ami nélkülözhetetlen a mindennapjainkhoz: gabonát, zöldségeket, gyümölcsöket, legalapvetőbb építőanyagainkat: a fát, vályogot vagy akár az agyagtéglát. Otthonunkban a földet képviseli minden olyan tárgy, ami nagykiterjedésű és nehéz: szekrények, nagyobb kanapék, nagyra növő növények, kövek, kőből, agyagból, fából készült tárgyak. Jó, ha ezek olyan területekre kerülnek, ahol a föld jelen van.
Délnyugaton szerencsés a föld elemű sziklakert telepítése |
Az ájurvéda, az "élet tudománya" konkrét javaslatokat tesz a különböző ájurvédikus alkattípusokhoz tartozó személyek életmódjára, táplálkozására vonatkozóan annak érdekében, hogy a testünket felépítő elemeket harmóniában tartsuk, és ezáltal megőrizzük egészségünket, illetve könnyebben kigyógyuljunk egy-egy betegségből - melyeket a fent említett elemek egyensúlyának zavara okoz.
A védikus építészettudomány elsődleges célja - az ájurvédával teljes összhangban - olyan otthonok teremtése, ahol a lakók testileg-lelkileg egészségesek, boldogok, sikeresek. A tökéletes otthonok megteremtésének egyik egyszerű, könnyen alkalmazható eszköze az, hogy igyekszünk ezt az öt elemet egyensúlyban tartani. Ez egész egyszerűen azt jelenti, hogy a különböző elemekhez tartozó berendezési- és dísztárgyakat, valamint a különböző helyiségeket igyekszünk a számukra legmegfelelőbb helyre tenni.
A föld elem területe telkünk, házunk, lakásunk délnyugati része. Részlegesen jelen van még a föld délen és nyugaton is. Azért csak részlegesen, mert a déli területen a tűzzel, a nyugatin pedig a levegővel és a vízzel "osztozik". A délnyugat viszont teljes egészében a földé!