Ezek az álmok azt jelzik, hogy a lélek még emlékezik valamiféle teljességélményre, visszaidézi a boldog mitikus aranykort, amikor az emberi lények nő-férfiként, férfi-nőként úgy gurultak a boldogságtól, hogy még az istenek is irigyelték őket.
Azt is meg kell említenünk, hogy végtére is minden ember kétnemű. Ez is összetetté teszi a szexualitás problematikáját. A nemi identitás kialakulása bonyolult genetikai - lelki - tanulási tényezőkön nyugvó érzékeny, sérülékeny folyamat. Számos különlegesnek számító nemi identitás-változat is kialakulhat.
Az anyaméhben eltöltött első hét hétben embrióként mindnyájan nők vagyunk. Sőt, mindnyájan egy férfi és egy nő egyesüléséből keletkeztünk. Tehát valahol jelentkeznie kell a lelkünkben az ellentétes nemiség erőinek. És valóban létezik a személyiségünknek egy másik oldala is, amely ellentétes nemű a biológiai nemünkkel. Ez a bennünk élő férfi, illetve bennünk élő nő álomalakként jelentkezik.
A kétneműségről szóló álmok tipikusnak tekinthetőek a prepubertás, pubertás időszakában, esetleg fiatal felnőttkorban, amikor a nemi identitás még képlékeny, alakulóban van. Ezért is védi a törvény a kiskorúakat a szexuális zaklatások, így a homoszexuális kísértések ellen is.
Felnőttkorban egy bizonyos érettségi szint elérését jelölik, illetve harangozzák be az androgünitásról szóló álmok. Tehát azt a szintet, amikorra egy férfi erős női ént, illetve egy nő erős férfi ént fejleszt ki magában, tehát egyfajta teljességet épít ki önmagán belül.