Minden egyes telekhez, épülethez, lakáshoz tartozik egy Vasztupurusha mandala, amely pontos megszerkesztése után úgy olvashatunk a lakás alaprajzából, mint ahogyan az asztrológus olvas a születési képletünkből. Ismerjük meg először a Vasztupurusha mandala spirituális vagy metafizikai hátterét!
A Védikus világkép szerint hárommillió félistent különböztethetünk meg. A félistenek olyan nagyhatalmú személyiségek, akik már-már isteni képességekkel rendelkeznek, de - hozzánk hasonlóan - ők is halandóak: rendkívül hosszú életük egyszer véget ér. Minden egyes félistennek megvan a maga funkciója. Van aki pl. azért felel, hogy essen az eső, egy másik azért, hogy fújjon a szél, sőt van aki a pislogásunkat irányítja...
Történt egyszer, hogy hatalmas harc dúlt a félistenek és a démonok között. Mindkét fél a legkülönbözőbb fegyvereket vetette be a győzelem érdekében, míg nem úgy tűnt, hogy a démonok állnak vezetésre. A félistenek Síva - az egyik nagyon nagy hatalmú félisten - segítségét kérték. Siva is harcba kezdett a félistenek oldalán. A csata hevében Síva egy izzadságcseppje a földre hullott és abból született egy nagy démon. Nagyon vérengző volt és egyből nekiesett a démonok seregének és pusztítani kezdte őket. Amikor már teljesen megsemmisítette a sereget, ugyanabban a dühös hangulatban maradt, és tört, zúzott mindent, amit csak ért. A félistenek nagyon megijedtek, mert úgy tűnt, ezzel a lendülettel az egész világot el fogja pusztítani. Összefogtak és közös erővel hasra fektették - ami valójában a meghódolás szimbóluma. Mivel a természetében erősen benne volt az irányítás, úgy döntöttek, hogy uralkodhatna több kisebb istenség fölött. Így jött az az ötlet, hogy ő legyen minden építmény ura.
Egy házban ugyanis több dolog található: tűz, víz, bogarak, egerek, akiket mind-mind egy-egy félisten irányít. Hogy ne legyen köztük káosz, ezért megkérték Vasztu Purushát (azaz a ház irányítóját), hogy koordinálja ezeket a különböző istenségeket és funkciókat. (A Vasztu szó házat, a Purusha pedig irányítót jelent.)
Az, hogy e személynek a különböző testrészein mely félistenek foglaltak helyet, megmutatja az egyes területek minőségét. Délkeleten például a tűz istene, Agni van jelen, ezért otthonunk délkeleti része a tűz területe...
Több fajta Vasztu Purusha-Mandala létezik
Az itt említett történethez köthető Vasztupurusha mandala minden esetben 100 %-ig égtáj függő, és metafizikai Vasztupurusha mandalának is nevezzük. Attól függően, hogy milyen jellegű építményt szeretnénk tervezni, a mandala lehet például 1x1, 3x3, 7x7, 8x8, 9x9 vagy 10x10-es osztású. Lakóházak esetében a 9x9=81 részre osztott Mandalát használjuk.
A Vasztu-Purusha Mandalát rá lehet illeszteni a telekre, ahol a ház épül, illetve arra a házra vagy lakásra, amelyet vizsgálunk. A telek és a ház tervének harmonizálnia kell a Vasztu-Purusha mandalával, valamint a mandala egyes égtájainak jellemzőivel.