Naponta 10-12 órát dolgozik, nem tart pihenőket, nehezen tudja otthagyni a munkát, ideges, ha nem dolgozhat, a pihenés óráiban is feszült, csak a munkájára gondol. A munkája mindennél fontosabb, a család, a hobbi, sőt még a saját egészsége is csak ezután következhet. Ezek a tünetei a munkamániának. Ez az állapot ugyanolyan káros lehet, mint a játékszenvedély vagy az alkoholizmus - figyelmeztetnek a pszichológusok. A workaholic emberek - akiket kevésbé frappánsan munkalkoholistának nevezhetünk - ugyanolyan függők, szenvedélyük kialakulásának menete, viselkedésmintáik és függőségük jellemzői ugyanolyanok, mint bármely más szenvedélybetegségé.
A megszállottan munkájukba temetkezőkre jellemző az állandó szorongás, a félelem attól, hogy elvesztik a kontrollt, és a dolgok kicsúszhatnak ellenőrzésük alól - írja Janet Salyer karrier-tanácsadó.
A munkamánia kialakulását az is megkönnyíti, hogy a szorgos, sokat dolgozó, rendkívül elfoglalt ember társadalmilag megbecsült, és több szakmában el is várják, hogy élete legyen a munka. "Minél kevesebb szabad hely van a határidőnaplódban, annál fontosabb vagy."
Salyer kliensei közül többen mondták, hogy hétfő reggel mindenki azzal kezdte a munkát, hogy beszámolt róla, hogy hétvégén hány órát töltött munkával. Azokat, akik kevesebb időt szántak szabadidejükből munkára, nem tartották elég jó dolgozónak, nem voltak eléggé elkötelezettek a cég iránt, még ha ezt így nem mondták is ki. A munkamániás embereken egy idő után teljes kimerültség lesz úrrá; felborul az egyensúly, egyáltalán nem pihennek, nem törődnek környezetükkel, magukkal sem, fizikai tünetek és szellemi kimerültség követik egymást. A munkamániában szenvedőknél jelentősen megnő a szívinfarktus kockázata, olvashatjuk a British Medical Journal cikkében.
A túlzott elvárások miatt nehéz kilépni az ördögi körből; meg kell tanulni lassítani, bizonyos dolgokra nemet mondani, határt szabni, még akkor is, ha átmenetileg azt gondolják, hogy lustábbak lettünk, vagy nem érdekel a munkánk.
A legtöbb workaholic ember tanácsadásra szorul, szakember segítségét kell igénybe venniük, hogy változtatni tudjanak életükön. Ugyanúgy, ahogy más szenvedélybetegségben szenvedőknek, már a munkamániásoknak is szerveznek önsegítő csoportokat, melyek kipróbált terápiával segítenek a hozzájuk fordulókon.
Azért is van szükség szakember segítségére, mert az a típusú személyiség, aki valamely szenvedély rabja, és sikerül leszoknia róla, gyakran "átvált" egy másik szenvedélyre. Azaz lehet, hogy legyőzi a munkamániáját, de rabja lesz másnak, és pl. nagyon sokat fog sportolni. A szenvedélybetegségek gyökere legtöbbször az élet korai szakaszában történt eseményekben keresendő, a terápia feladata ennek felfedése, tudatosítása.
A munkamánia nemcsak a beteg, hanem környezete, családja életét is megnehezíti. A házimunka a házaspár egyik felére marad, a család szinte semmiben nem számíthat az elfoglalt tagra, aki többnyire férfi. Egy vizsgálat szerint a férfiak átlagosan 90 percet szánnak házimunkára hetente, szemben a nők 14 órás részvételével.
A Brown University szociológusai rávilágítanak, hogy az egyenlőtlen otthoni munkamegosztás gyakran vezet a feleség depressziójához.
Az angol The Family Policy Studies Center kutatói szerint a munkáltatók szinte egyáltalán nem törődenk azzal, hogy csökkentsék a terhelést, melyet a követelmények a dolgozók egészségére és családi életére rónak. A házaspároknak a munka és a gyereknevelés mellett szinte alig marad idejük egymásra - olvashatjuk a The Sunday Times cikkében.
Japánban olyan gyakori a workaholic szindróma, hogy egy külön kifejezés született annak a tragédiának a megnevezésére, amikor valaki "belehal a munkába": karosi.
A The Times of India beszámól róla, hogy a japán egészségbiztosító cégek külön vizsgálatokra küldik a munkavállalókat, melyekkel megállapítható a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata.
A szabadság életet menthet
Azok körében, akik évekig nem mennek szabadságra, nem utaznak el, csak dolgoznak, többszörösére nő a szívinfarktus kockázata - derül ki egy tanulmányból. 2-3 hetes vakáció évente jelentősen csökkenti a fiatalkori szívproblémák kialakulását; a középkorú férfiaknál akár egyharmadával is csökken ez a kockázat.
Az American Psychosomatic Society tanácskozásán publikált eredmények szerint, azok közül a középkorú férfiak közül, akik öt évig nem mentek el nyaralni, sokan kilenc éven belül meghaltak. A tanulmány egy nagyobb egészségügyi felmérés része, melynek Mr. Fit volt a neve, és melyről a USA TODAY tudósított.
Kérdőív munkamánia feltérképezésére
Minél több állítást talál magára nézve igaznak, annál biztosabb, hogy Önt is elérte a workaholic betegség.
H. A.
Ajánlat
Klubok a weben - chat, fórum - szenvedélybetegeknek
Workaholics International Network
Itt rendelhetünk egérpadot is: "Égesse két végén a gyertyát!" - felirattal.