Szex reggel, délben, este

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A természet úgy programozta be szervezetünket, hogy környezetünk ritmusa szerint működjön. Sajnos a természet nem számolt azzal, hogy felfedezzük majd az elektromosságot, ami felborítja a bioritmusunkat. Testünk azonban makacsul ragaszkodik még a berögződésekhez, és biztosan emlékszik arra, hogy mikor jó (vagy volt jó) enni, pihenni, szexuális életet élni.

Befolyásoló tényezők: vallás, nemzeti kultúra, életritmus

Természetesen a szakemberek különböző okokat látnak e jelenségek okaként. A földrajzi helyzet, a vallási szokások és normák, az adott nemzet kultúrája és a megváltozott életritmus mind-mind különféleképpen befolyásolják a szexuális szokásokat. A forró égövi országokban az élet kicsit lassúbb folyású, hála a nagy melegnek, az itt élő emberek pedig többször és nagyobb kedvvel szeretkeznek, mint az évszakok változásával tarkított klímájú vidékeken élők.

A napsütés jótékony hatása

A napsütés a ludas a dologban - mondják a szakavatottak - a napsugarak pozitívan befolyásolják szexuális viselkedésünket. A napsütés nemcsak az immunrendszert erősíti, hanem stimulálja a nemi hormonok képződését. Minél többet vagyunk a napon, annál több nemi hormon termelődik, árnyékban azonban több melatonin termelődik, ami lassítja a peteérést és a spermatermelődést, vagyis csökken a libidó. Az Indianai Egyetem kutatócsoportja szerint a legtöbbet júliusban szeretkeznek az emberek, mert ekkor a legverőfényesebb a napsütés; a fogamzásgátló eszközökből is ekkor fogy a legtöbb.

Reggel 6 és 8 között

Nem kell azonban meleg éghajlatú országba költözni, vagy megvárni a nyár beálltát ahhoz, hogy visszanyerjük játékos kedvünket. Bizonyos napszakokban a nemi hormonok szintje ötször nagyobb a melatonin-zintnél. Így például a reggel hat és nyolc óra közötti időszak fokozottan szexuális töltetű, elég tehát időben felkelni.

Ösztön és vallás

Bár a földrajzi helyzet meghatározhatja az ott élő emberek temperamentumát, mégis, hogy lehet az, hogy az azonos szélességi fokon élő angolok és csehek szexuális viselkedése között akkora a különbség? Miért van az, hogy az előbbiek inkább az éjszaka leple alatt szeretik, míg az utóbbiak nem átallnak nappal szeretkezni? A válasz talán a történelmükben keresendő. Ott, ahol a társadalmakat nem érintette a vallásos fanatizmus szigorú erkölcsei, ma sem látnak szégyellnivalót a szexualitásban. A test nem bűnfészek és a nemi ösztönök nem a gonosz mesterkedésének jelei - vallják. A puritán Angliában ellenben az emberi test már megjelenésében bűnösnek nyilváníttatott, és mindent, ami az erotikával kapcsolatos volt, tabuként kezeltek. A puritanizmus bizonyos mértékben aztán generációról generációra öröklődött. Jól példázza ezt az Egyesült Államok Új-Angliája, ahol az óhazából átmenekült puritánok kolóniáiból kinőtt államok kis túlzással még mindig a prüdéria fellegvárai.

Biológiai óránk erősebb, mint a vallás

Sokak számára nagyon nehéznek tűnik túllépni az etikai normákon, mégis meg kell tenniük, mert az emberi szervezet nem törődik a különböző történelmi korok gyártotta erkölcsi normákkal. Fiziológiai szempontból, a biológiai óránk természetes működésével ellentétes életvitel teljesen abszurd. Ha azonban meg szeretnénk változtatni intim életünket, szokásainkat, őskövületi sztereotípiákat kell lerombolnunk. Ez viszont nagyon nehéz, ugyanis a mai ember legértékesebb tulajdonáról, az időről van szó.

A szerelmeskedéshez idő kell

Sietünk, rohanunk egész nap. Nem fekszünk le napnyugtakor (néha csak akkor, ha szervezetünk már nagyon kéri), és majdnem mindig bűntudattal hajtjuk álomra fejünket: már megint nem sikerült befejezni a jelentés, szerződés megírását, vasalást, főzést és még sok egyéb fontos dolgot. Aztán ha végre ágyba kerülünk, ott van még a házastársi kötelesség, amit ha nem este, akkor mikor teljesítünk? Reggel? Reggel az óracsörgés kíméletlenül szakít ki az álom karjaiból. Mielőtt még egy gőzölgő kávé képe megjelenne lelki szemeink előtt, belehasít a tudatunkba a valóság: reggelit kell készíteni, ki kell vasalni férjünk ingét, el kell szállítani a gyerekeket az óvodába. A szex az utolsó, ami eszünkbe jut (ha egyáltalán...). Hétvégén? Hétvégén meg minimum délig alszunk, végre!

Éljünk harmóniában saját testünkkel

Mi lenne, ha tennénk valamit azért, hogy hajszolt testünk vissza- és rátaláljon eredeti bioritmusára? Először szánjunk csak naponta néhány percet arra, hogy lenyugodjunk. Talán nem is olyan fontos az a vasalás, mert a zakó eltakarja a különben sem olyan gyűrött inget. Munkába menet a metrón is rohanunk, pedig ott csak meg kéne várni, hogy elszállítson a kívánt megállóig. Közben informálódunk, újságot olvasunk, az aznapi értekezletre készülünk. Ha autóval utazunk, sminkelünk a visszapillantó tükörben, a másik kezünkkel kávét iszunk, közben hátranyúlunk eligazítani a gyerek biztonsági övét, stb. Próbáljunk meg egyszerre egy dolgot csinálni.

A pihenés segít

Ha megtehetjük, utazzunk el szabadságra, ahol nem találjuk szembe magunkat a folyton elégedetlenkedő főnökkel, és ahol nem visel a férjünk inget, tehát nem kell vasalni. Próbáljunk meg egyéni igény szerint elaludni és felkelni. Ha saját bioritmusunk szerint élünk, pár nap után már nem fogjuk tudni visszatartani vágyakozásunkat reggel, amikor párunk mellett ébredünk, és ezzel ő is így lesz.

Ajánlat

Mi a baj a gyakori szeretkezéssel?

A Magyar Szexológia Társaság honlapja

A Medián egy korábbi felmérésenek adatai a szexuális szokásokról

Korábban

Egyszer fent, egyszer lent - a bioritmusról bővebben

Ha szex, akkor Bolero
A 10 legjobb dal szeretkezéshez - az [origo] olvasóinak szavazatai alapján

Az orális szex története

Ne fájjon a feje a szextől!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!