Mindez persze, messze nem egyszerű, hiszen rengetek szempont, és megközelítés alapján kellene tisztázni, hogy mit jelent a drog, mi számít kábítószernek. Ezek a csoportosítások mindig az adott kultúrától, társadalomtól függnek, hiszen míg Magyarországon legális drog a koffein(kávé), a nikotin (cigaretta), az alkohol, addig a muszlim országokban tiltják utóbbiak használatát.
Mit is jelent egyáltalán, hogy legális? A legális azt jelenti, hogy kevésbé károsak, ezért elérhetőek mindenki számára? Nem, ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy azért, mert szabadon vásárolhatóak, kevésbé károsak, mint az illegális drogok. Az alkohol egészségkárosító hatása például sok illegális drognál jelentősebb lehet.
Sokan megkülönböztetnek lágy és kemény drogokat. A lágy drogok közé szokás sorolni a cannabis-származékokat: a marihuánát és a hasist. A felosztás alapját az a megfigyelés szolgáltatja, hogy a marihuana és a hasis használata, más illegális drogokkal való összehasonlításában, kisebb egészségügyi kockázattal jár és kisebb a valószínűsége a függőség kialakulásának.
Ennek ellenére, ez a felosztás nem minden szempontból szerencsés. A megkülönböztetés azt a téves nézetet sugallhatja, hogy a lágy drogok esetében nem kell komoly veszélyekkel szembenéznünk. Bár súlyos pszicho-szociális problémák megjelenése ezeknél a szereknél valóban lényegesen ritkább, mint a heroin, vagy a kokain esetében, mégis ezeknél a drogoknál is kialakulhat függőség, illetve az életvezetést, a társas kapcsolatok rendszerét jelentős mértékben károsító, napi használat.
Alapszitu - alapprobléma
Amikor valaki egy tartós kapcsolatban él, szerelmes és egyre élesebben körvonalazódik az általa elképzelt jövőkép, sokkolóan tud hatni, ha a vele együtt élővel mindezt nem tudja megosztani. Tegyük fel azért, mert a vele együtt élő egyre többet drogozik. Az egyre többet drogozik - megfogalmazás nem véletlen, ugyanis Rigó Péter addiktológus szerint igen gyakori felállás az, amikor egy férfi és egy nő úgy ismerkedik meg, hogy a pasi már drogozik, a nő viszont nem. (Igen ritka, ha ez fordított esetben történik, a szakember szerint elenyésző százalékban történik meg.) "A drogos fiúkban van valami izgalom, valami másság, ami miatt vonzóvá válnak a nők számára" - állítja a szakember, aki mielőtt hosszasan kifejtené ennek a felállásnak a hátulütőit, tisztáz egy-két félreértést.
Gyakran beszélnek a lágy drogok esetében társas kapcsolatokat károsító, antiszociális hatásról. "Egy tartós marihuána-fogyasztó esetében beszélhetünk amotivációs szindrómáról (mindentől való elidegenedés, magányosság), de a diszkódrogok esetében ez egyáltalán nem igaz" - jelenti ki egyértelműen az addiktológus, majd hozzáteszi: "A diszkódrogok, mivel oldják a gátlásokat, sokkal inkább elősegítik a társas kapcsolatok létrejöttét. Az amfetamin származékok afrodiziákum jelleggel bírnak, így ebben az esetben aszexuális létről sem beszélhetünk, nem úgy, mint az ópium származékot használók esetében, akik, úgymond uniszexé válnak" - fejti ki Rigó Péter.