Salma Hayek Jimenez 1966. szeptember 2-án született a mexikói Coatzacoalcosban. Apja, Sami Hayek Dominguez üzletember egy állami tulajdonú olajtársaság vezetője, spanyol származású anyja, Diana operaénekesnő volt. Vagyonos üzletember lévén apja megengedhette magának, hogy elkényeztesse leányát.
Családi birtokukon Salmának saját kis állatkertje volt, amelyben tigrisek is voltak. Gyerekkorában a család Coloradóba járt síelni, a nyarakat pedig a görög szigeteken töltötték. Salma nagyanyja időnként kopaszra borotválta a kislány fejét és szemöldökeit, hogy majd sűrűbb és szebb legyen.
Szülei, hogy lányuk jó nevelést kapjon, 12 éves korában egy louisianai katolikus bentlakásos iskolába küldték tanulni Salmát. A kamaszodó lány nem szerette a szigorú szabályok szerint működő, apácák vezette iskolát, és hamarosan az iskola réme lett. Egyszer például visszatekerte az iskola összes létező óráját. Amikor már nem tűrték tovább csínytevéseit, kiutasították az iskolából, és Salma Mexikóban fejezte be az iskolát.
Ezután Houstonba küldték egy nagynénjéhez, akivel 17 éves koráig élt együtt. A felsőfokú tanulmányait szülei kívánságára egy mexikóvárosi főiskola nemzetközi kapcsolatok szakán kezdte el, de hamarosan otthagyta. Ezután nekiindult a világnak, hogy beteljesítse gyermekkori álmát: színésznőként ismerje meg a világ.
Kis színházi szerepekkel kezdte, játszott például az Aladdin és a csodalámpa színházi komédiában 1990-ben. Vitathatatlan tehetségét hamar felfedezték. Először tévéreklámokban szerepelt, majd játszott a Nuevo Amanecer című tévés szappanoperában. Ezt egy újabb szappanopera követte, a Teresa, amelyben ő játszotta a főszerepet. Mexikóban istenítették, és hamar sztárrá vált. 1991-ben döntött úgy, hogy megostromolja Hollywoodot, és Los Angelesbe költözött.
Los Angelesbe érkezvén el kellett fogadnia a keserű valóságot: csak egy volt a számtalan tehetséges, fiatal, feltörekvő színész közül, aki ráadásul angolul sem tudott. Az elkövetkező 18 hónapban angolt és színjátszást tanult. Rengeteg meghallgatásra járt, egy Allison Anders-film főszerepéért például négy hónapon keresztül kilincselt.
A siker 1995-ig váratott magára. Ekkor történt, hogy Salma egy spanyol nyelvű tévécsatorna talkshow-jában szerepelt, mikor felfigyelt rá Robert Rodriguez rendező. Rodriguez úgy érezte, ő lesz az a színésznő, aki eljátszhatja a Desperado című filmjének női főszerepét Antonio Banderas oldalán. A film sikeres lett, Salma Hayek pedig egyre ismertebb.
1996-ban az Alkonyattól pirkadatig című filmben már George Clooney mellett játszott, az 1997-es Bolond szél fúj-ban Matthew Perry oldalán pedig első nagyfilmes főszerepét játszhatta el. Szintén ebben az évben bűvölte el a közönséget játékával a Notre Dame-i toronyőr Esmeraldájaként. Játszott az 54 című filmben és a Wild wild west-ben, ez utóbbi azonban kevés sikert hozott. Ezután saját produkciókkal próbálkozott Ventanarosa nevű produkciós irodája égisze alatt.
Salma Hayek a számtalan divatmagazinban való megjelenése mellett időt szentelt jótékonysági akciókra is. Felhasználva azt, hogy a média figyelme állandóan felé irányul, egészségügyi és békepropagálási megmozdulásokban vett részt. A Revlon arcaként a szépségipari cég mellrák elleni kampánysorozatának állandó szószólója. A koszovói válság idején részt vett egy akcióban a béke megteremtésének elősegítésére.
Az idei Oscar-átadást különös izgalommal várta a színésznő, legutóbbi filmjéért, a Frida című életrajzi filmbéli alakításáért ugyanis Oscar-díjra jelölték. Végül nem ő kapta meg a szobrocskát, pedig a Frida Kahlo mexikói festőnő életéről készült film Salma szívügye volt. Hat éven keresztül ostromolta a filmprodukciós cégeket, hogy vállalják el a projektet, hat évébe került, amíg meggyőzte őket, hogy az Alfred Molina, Geoffrey Rush, Edward Norton, Ashley Judd és Antonio Banderas és jómaga alkotta színészgárda sikerre viheti a filmet.