Jelentősen növekszik a meddő férfiak száma Magyarországon

Vágólapra másolva!
Csaknem kétszeresére emelkedett a meddő férfiak száma Magyarországon, így a jövőben nemcsak a nők, hanem a férfiak nemzési problémáinak megoldására is nagy hangsúlyt kell fektetni - mondta a Kaáli Intézet orvos-igazgatója pénteken Harkányban.
Vágólapra másolva!

"A lombikbébi-intézetünkben 2002-2004 között 5000 házaspár bevonásával végzett felmérés azt mutatta ki, hogy a gyermektelenség okát 41 százalékban a férfiaknál kellett keresni. Ez riasztó, mivel ez az arány 1992-1997 között 24,6 százalék volt" - mutatott rá Bernard Artúr egy szülészeti konferencián tartott előadásában.
Beszámolt arról, hogy amerikai kutatók is igazolták: a férfimeddősség nagy arányban fordul elő a kamion- és buszsofőrök, a növényvédő szerekkel dolgozó mezőgazdasági alkalmazottak, az autó-, valamint a műanyagiparban foglalkoztatottak körében.
Hozzátette: a nemzőképességet hátrányosan befolyásolja az egészségtelen életmód, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás is.

A meddősséggel kapcsolatos magyarországi adatok összességében megfelelnek az európai átlagnak, vagyis a gyermeket vállalni akarók 15 százaléka, mintegy 150-200 ezer házaspár csak orvosi segítséggel juthat gyermekáldáshoz - mondta.
Az orvos-igazgató kitért rá, hogy Magyarországon az elmúlt 30 évben drámaian csökkent a népesség, amíg 1970-ben 150 ezer, addig 2003-ban már csak 94 ezer 600 újszülöttet regisztráltak. Utalt rá, hogy a nők a továbbtanulás, a munkavállalás, a karrier miatt egyre később vállalnak gyermeket. Amíg 1960-ban átlagosan 25,8 éves korukban szültek először, addig 2002-ben már 27,6 évesen. Mindez azért veszélyes, mert az életkor kitolódása a teherbeesés esélyének csökkenésével jár.

A lombikbébiprogramok nem állítják meg a népesség fogyását, de mindenképpen erős hátteret biztosítanak a csökkenés ütemének lassításához - tájékoztatott. Példaként hozta fel, hogy a 11 hazai lombikbébicentrum 2002-ben 5300 kezelés révén 2500 házaspárnál összesen 1500 gyermek születését segítette elő. Megítélése szerint ezért is fontos, hogy ezek a központok megfelelő kormányzati támogatást kapjanak és az OEP hozzájáruljon a kezelések személyenkénti 60-200 ezer forint közötti összegének további csökkentéséhez.

Az orvos-igazgató elmondta: a médián keresztül szükséges a lakosság tájékoztatása mind az egészséges életmóddal, mind azzal kapcsolatban, hogy megfelelő családtervezést követően a nők lehetőleg 35 éves koruk előtt szüljenek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!