A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosító időszak leteltét követő naptól a gyermek két éves koráig gyermekgondozási díjra jogosult
Valamennyi esetben előfeltétel, hogy az igénylő a gyermekét a saját háztartásában nevelje.
Az ellátás szempontjából a jogszabály szülőnek tekinti
A jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe beszámít a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély ideje, valamint a nappali tagozaton egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok ideje is.
Nem jár a GYED, ha a jogosult
Ugyancsak nem jár az ellátás, ha a gyermeket
A gyermekgondozási díj a napi átlagkereset 70%-a, havi szinten nem haladhatja meg azonban a minimálbér kétszeresét (2001-ben ez 80 000 forint). Az összeget a táppénz-szabályok alapján állapítják meg.
Amennyiben a biztosított nem rendelkezik 180 napi keresettel (mert például nappali tagozaton tanult, így a biztosítási ideje megvan, de még nincs féléves munkaviszonya), a gyermekgondozási díj napi összegét a minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével állapítják meg. (2001-ben a minimálbér kétszerese 80 000 forint, ennek harmincad része 2667 forint. 2667 forint tehát a GYED egy napra járó összege.) Ha a biztosított egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme nem éri el a minimálbér kétszeresét, a tényleges jövedelmet veszik figyelembe.
Ha a gyermekgondozási díjat ugyanazon gyermek után és ugyanazon személy számára ismételten állapítják meg, akkor a díj összege azonos az először megállapított összeggel, függetlenül attól, hogy időközben változott-e a számításba vehető átlagkereset.