Tejmentes ételek és italok

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Mivel pótoljuk a tejet?

- Mindennap szerepeljen a gyermek étrendjében friss, nyers gyümölcs, zöldség
- Ételeibe keverjünk finomra darált olajos magvakat, például mandulát, napraforgómagot, tökmagot, földimogyorót, mogyorót, szezámmagot, kókuszt. Az olajos magvak rengeteg zsíroldékony vitamint, kalciumot, növényi zsiradékot tartalmaznak, ezért rendkívül táplálóak. Csak egyenként vezessük be őket a hét hónaposnál idősebb baba étrendjébe, mert előfordulhat, hogy ezekre is allergiás
- A tejmentes étrenden élő gyermektől semmiképp se vonjuk meg a húst. A borjú- és a marhahús is tartalmazhatja a szóban forgó allergént, ezért inkább baromfit vagy halat adjunk
- A gabonafélék és a burgonya együtt teljes értékű fehérjét ad. Hat hónapos kor körül még csak ilyen, igen egyszerű ételeket adjunk a tejallergiás babának
- Anyatejjel, tehéntejmentes gyógy-tápszerrel, növényi tejekkel helyettesíthetjük az italként fogyasztott tehéntejet

Ameddig csak lehetséges, törekedjünk a szoptatásra. Az apadófélben levő tejet gyakoribb szoptatással vagy fejéssel visszahozhatjuk, s így legalább az allergia megszűnéséig biztosíthatjuk a megfelelő táplálékot a kicsinek. Anyatej hiányában egyéves kor alatt a gyermekorvos, később, hatéves korig a gasztroenterológus szakorvos javaslatára kilencven százalékos térítéssel (vagyis a beteg az ár tíz százalékát fizeti) jár a tehéntejmentes gyógytápszer. Vigyázat, a HA-típusú, úgynevezett hypoallergén tápszer nem ebbe a csoportba tartozik, mert tartalmaz tehéntejfehérjét! A tápszerek mellett más alternatívák is léteznek, főként a nagyobbacska gyerekek számára: ma már számos élelmiszerüzletben kapható dobozos, "hosszanfriss" szójatej, zabtej, rizstej. Egy kis ügyeskedéssel otthon is, olcsón és egyszerűen tudunk növényi tejeket készíteni, amelyeket nem csak a tejérzékeny gyerekeknek ajánlunk.

Különös óvatosság szükséges az új ételek bevezetésénél, ha a tehéntejfehérje-allergia diagnózisa már beigazolódott. Egyszerre csak egy újdonság szerepeljen az ételben, s négy-öt nap tünetmentesség után jöhet a következő. Ha betartjuk a fokozatosság elvét, számos kellemetlenséget elkerülhetünk.
A diétázás kezdetén főként az okoz nehézséget, mivel helyettesítsük a körözöttet, sajtot, kakaót. Recept-összeállításunkban ezért főként a kenyérre kenhető és iható ételekre-italokra összpontosítottunk. Egyéb esetekben néhány főzési trükkel könnyedén kiválthatjuk a tejtermékeket. A palacsintát, császármorzsát, rizsfelfújtat tej nélkül is elkészíthetjük. Ezekben az ételekben a lisztet, darát tej helyett vízzel vagy ásványvízzel keverjük össze, a rizst vízben főzzük, majd cukros, felvert tojáshabbal keverve sütjük ki. A tejfölös habarást vizes habarással helyettesítjük: fél kilogramm zöldséghez egy teáscsésze vízben csomómentesen elkevert két teáskanálnyi rizslisztet vagy grahamlisztet számítsunk - ezt kell a főzővízében levő sárgarépához, burgonyához, borsóhoz önteni, majd pár percig tovább főzni. A hagyományos, tejjel, tejföllel habart főzelékek helyett rakottasok készítésére is áttérhetünk. A főzeléket húsfeltéttel, hidegen sajtolt növényi olajokkal vagy darált mogyoróval, mandulával tesszük tartalmasabbá. Különösen az indiai konyha hagyományos receptjei között találhatunk jó ötleteket, bár a javasolt fűszeradagot alaposan csökkenteni kell a kicsik érdekében.

Ami fontos

A diéta sikertelen lesz, ha a gyerek véletlenül mégis fogyaszt tejfehérjét tartalmazó ételt. Ezért kizárólag olyasmit adjunk neki, amiről biztosan tudjuk, hogy megfelel a feltételeknek.
- A péksütemények, különleges kenyerek, kuglófok többsége tartalmazhat tejet
- A diéta idejére felejtsük el a cukrászdát! Ott a helyszínen jószerével megállapíthatatlan az összetétel, és sok helyen gyártási titokként kezelik, tartalmaz-e tejet a sütemény, pogácsa, torta
- A fagylaltok zöme tejjel, tejporral, joghurttal készül. Ha muszáj, csak "vizes" jégkrémet vegyünk, mert annak csomagolásán pontosan feltüntetik az összetételt
- A Liga kivételével szinte minden margarin tartalmaz tejfehérjét
- Számos felvágottba kerül a gyártás során tejfehérje. Inkább színhúsból készülő hentesárut adjunk a gyereknek.

Padlizsánpástétom
(7 hónapos kortól)

Hozzávalók négy személyre: két darab feszes héjú, friss padlizsán, egy közepes fej vöröshagyma, négy evőkanál olaj, ízlés szerint só.
A padlizsánt megmossuk, félbevágjuk, citromlével bekenjük, majd sütőben megsütjük. A héját fakéssel vagy kézzel lehúzzuk, hogy megelőzzük a barnulást. Ismét rácseppentünk pár csepp citromlét. Ez után a padlizsánt és a többi hozzávalót összeturmixoljuk, majd lehűtjük. Egyéves kor előtt a hagymát előbb apróra vágjuk, és kevés olajon megpároljuk, s csak ez után turmixoljuk össze. Nagyobb gyerekeknek és felnőtteknek majonézzel kikeverve is adhatjuk. A majonéz tejet nem, de tojást tartalmaz, ezért egyéves kor előtt semmiképp se adjuk.


Csicseriborsó-pástétom
(7 hónapos kortól)

Hozzávalók egy családi adaghoz: egy csésze főtt csicseriborsó, negyed csésze vöröshagyma, egy gerezd fokhagyma, két evőkanál frissen facsart citromlé, egy teáskanál aprított petrezselyem és zellerlevél, negyed csésze olaj, fél teáskanál só, harmad csésze főzőlé vagy víz.
Az elkészítés roppant egyszerű: minden hozzávalót krémszerűre turmixolunk. Ha a nyers hagyma és fokhagyma ízét szelídíteni akarjuk, pároljuk meg kevés olajon, mielőtt összekeverjük a borsóval. A nyers hagymafélék még csíphetik a kisgyermek száját, de sokan szívesen fogyasztják ezeket az erőteljes ízeket.

Tipp: a pástétomot két evőkanál nyers citromlével még pikánsabbá és tartalmasabbá tehetjük.
Csicseriborsó helyett készíthetjük lencséből, sárgaborsóból vagy feles borsóból is.


Kukoricavaj
(7 hónapos kortól)

Hozzávalók egy családi adaghoz: negyed csésze finomra darált kókusz vagy kesudió, negyed csésze forró víz, egy kávéskanál só, negyed teáskanál juharszirup (elhagyható), egy csésze frissen főtt kukoricadara.
A kukoricakása kivételével mindent összeturmixolunk, majd ha már krémes, hozzáadjuk a főtt darát is. Magas fordulatszámon újra turmixoljuk. A turmixoláshoz aprítógépet is használhatunk.

Avokádókrém
(7 hónapos kortól)

Hozzávalók egy családi adaghoz: két nagy, érett avokádó, egy evőkanál friss citromlé.
Az avokádót törjük össze villával, majd keverjük a krémes állag eléréséig. Fokozatosan csepegtessük hozzá a citromlét. Hűtőben, légmentes tárolóedényben tartsuk! A krém tetejére önthetünk egy kis citromlevet, hogy megvédjük a pástétomot a barnulástól. Ha ezt tesszük, akkor tálalás előtt keverjük össze a citromlevet a krémmel. Huszonnégy órán belül fogyasszuk el. Ha a baba idegenkedik a savanykás íztől, az avokádót citromlé nélkül is rákenhetjük a kenyerére, vagy magában is adhatjuk a kis, puha darabkákat.

Tipp: az avokádót csak akkor vásároljuk meg, ha héja hibátlan, fényes, és tapintása kemény. Otthon addig érleljük a szekrény tetején, amíg kissé megpuhul, ekkor a legfinomabb. Felhasználás előtt meg kell hámozni. Ha érett, úgy le lehet húzni a héját, mint a barackét.

Mandulatej
(7 hónapos kortól)

Hozzávalók: 5 dl víz, 20 szem héjnélküli mandula, egy evőkanál méz, egy csipet só.
A hozzávalókat nagyjából öt-hat percen keresztül turmixoljuk, hogy finom, tejszerű anyagot kapjunk, majd sűrű szövésű gézen vagy szűrőn átszűrjük.

Tipp: a mandulát úgy tudjuk legkönnyebben lehéjazni, ha egy pillanatra lobogó, forró vízbe dobjuk.


Kókusztej
(9 hónapos kortól)

Hozzávalók: 8 dl víz, 10 dkg kókuszreszelék, egy evőkanál méz, egy csipet só.

A hozzávalókat úgy öt-hat percen keresztül turmixoljuk. Miután tejszerűvé fehéredett, átszűrjük egy finom szövésű gézen vagy szűrőkanál segítségével átszűrjük. A megmaradt sűrűjét sütemények ízesítésére tudjuk felhasználni.

Banános diótej
(Egyéves kortól)

Hozzávalók: fél csésze víz, háromnegyed csésze pirított, darált dió, egy evőkanál méz, két közepes banán, negyed teáskanál só, két és fél csésze víz.
A darált diót, mézet, banánt és a fél csésze vizet egy-két percen keresztül turmixoljuk a krémes állag eléréséig. Majd adjuk hozzá a megmaradt vizet és rövid ideig turmixoljuk tovább. Öntsük kancsóba és hűtve kínáljuk.

Zabtej
(8 hónapos kortól)

Hozzávalók: egyharmad csésze zabpehely, két evőkanál darált mandula, egyéves kortól ízlés szerint fél teáskanál vanília-kivonat vagy vaníliás cukor.
A száraz zabpelyhet őröljük lisztté aprítógépben vagy gondosan kitisztított kávédarálóban, majd főzzük öt percen keresztül egy csésze vízben. Ez után turmixoljuk össze a mandulával, a vaníliával és a sóval. Addig keverjük, amíg nagyon sima lesz, majd adjunk hozzá folyamatosan egy csésze hideg vizet. Végül egészítsük ki annyi vízzel, hogy egy liternyi zabtejet kapjunk.

Tipp: a kész zabtejet még tartalmasabbá tehetjük, ha egy kisebb banánt is hozzáturmixolunk.


Tejmentes palacsintatorta

Hozzávalók huszonnégy darab palacsintához:
40 dkg liszt, 2 tojás, 7 dl szénsavas ásványvíz (szódavíz), két kávéskanál cukor, egy késhegynyi só, olaj a sütéshez és a töltelékfélék.

A tojást a cukorral és a csipet sóval habosra keverjük. Hozzáadjuk a lisztet és annyi ásványvizet, hogy sűrű masszaként simára keverhessük. Fokozatosan, kevergetés közben adjuk hozzá a többi folyadékot. Palacsintasütőben kis olajon vagy teflonedényben olaj nélkül egyenként kisütjük a palacsintákat. Egyet alulra fektetünk egy kerek tálra, ezt megkenjük a töltelékkel, ráfektetjük a következő palacsintát és így tornyozzuk tovább, amíg el nem fogy. A tetejére étcsokiöntet, citromos cukormáz vagy darált mandula kerülhet. Tölteléknek a túrón és pudingon kívül bármi alkalmas, például reszelt alma, fahéj, lekvár, kakaópor, darált dió.

Tipp: csoportosítsuk a töltelékeket ízlés szerint. Az alma-fahéj-dió és a dió-lekvár variáció mellett kísérletezhetünk gesztenyepürével, citromos porcukorral, különféle gyümölcslekvárokkal is.

Ajánlat

Macóka szakácskönyv
Ételek és italok gyerekeknek és csecsemőknek

Babaszakácskönyv
Főzelékek, gyümölcslevek elkészítésének módjaival ismerkedhetnek meg az oldalon.

Tejmentes diétás tanácsok

Tej- és lisztérzékeny receptek

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!