Nemcsak a konkrét esetekben, hanem megelőzés céljából is érdemes megfogadnunk a következő tanácsokat:
Bőségesen adjunk a gyermeknek folyadékot az egész nap folyamán. Ez lehetőleg tiszta víz vagy növényi rostokban gazdag gyümölcslé legyen.
Teljes kiőrlésű gabonafélékből készült kenyeret, péksüteményeket fogyasszunk. Ezeknek a termékeknek magas a növényirost-tartalmuk. Vigyázat! Az élelmiszerüzletekben kapható "barna" kenyerek nagy része nem teljes kiőrlésű, csupán kávéval, cikóriával festik. Ha az otthoni kenyérsütést választjuk, nagyban megkönnyíti munkánkat, ha beszerzünk egy - ma már elfogadható áron kapható - kenyérsütő gépet.
Tegyük lehetővé gyermekünknek, hogy mindennap bőségesen fogyaszthasson friss gyümölcsöt és zöldséget. Székrekedés esetén különösen ajánlott a szőlő, alma, cseresznye, eper, őszibarack, szilva, vízbe áztatott aszalt szilva fogyasztása.
Kerüljük az "összehúzó" rostban szegény élelmiszerek fogyasztását. Ilyennek számít a nem finomlisztből készült kétszersült, a fehér kenyér, tésztaféle, valamint a tojás és a birsalmasajt.
Tegyük lehetővé gyermekünknek a rendszeres testmozgást, mégpedig a friss levegőn.
Próbáljuk napi rendszeres székletürítésre szoktatni kicsinyünket. Erőltetni természetesen nem szabad a dolgot, mert az is árt, ha túlzott jelentőséget tulajdonítunk az ürítés alapjában véve természetes folyamatának.
Korábban
Egy gyöngéd masszázzsal a szülő is segíthet
Ajánlat
Ha nehezen megy
Zárt ajtók mögött
Legyen rostdús az étrendje
Növényi hashajtók
Gyakori kérdések - gyermekegészség
Könyvajánló
A székrekedés diétás kezelése
A székrekedés étrendi kezelése