Gyermek után járó pótszabadság
Gyermekemet egyedül nevelem, a családi pótlékot eszerint kapom. 6 éves gyermekem után az alapszabadságon kívül munkahelyem 2 nap pótszabadságot számolt ki. Szeretném megtudni, hogy egyedülálló szülőnek is ugyanannyi pótszabadság jár-e, mint annak, aki családban neveli gyermekét. Előző évben munkahelyem 4 napot adott, idén kérdésemre az volt a válasz, hogy tavaly rosszul számoltak.
A Munka Törvénykönyve 132. § (2) bek.szerint: "a szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évesnél fiatalabb egy gyermeke után kettő, két gyermeke után négy, kettőnél több gyermeke után összesen hét munkanap pótszabadság illeti meg. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti."
Tehát valóban rosszul számolt a munkáltató, önnek egyedülállóként is összesen 2 nap pótszabadság jár.
Anyasági ellátások határozott idejű munkaszerződéssel
Jelenleg határozott idejű szerződéssel rendelkezem, de szeretnék kisbabát. Az alábbi információim vannak a lehetőségeimről: amennyiben a határozott idejű szerződés lejárta előtt betegállományba megyek, akkor 1 évig betegállományban maradhatok és kaphatom az azt megelőző keresetem 70%-át, egészen 1 éven keresztül. Ha az egy év letelte előtt meg is szülöm a babámat, akkor tgyás-ra is jogosult vagyok, ami az azt megelőző jövedelmem 70 %-a (6 hónapig), és utána pedig jogosult vagyok a baba 2 éves koráig gyed-re is, majd 3 éves koráig a gyes-re. Jók az információim? Meg tudom-e őrizni így a szükséges biztosítási jogviszonyomat, hogy jogosult legyek a babával az anyasági ellátásokra, függetlenül attól, hogy a baba megszületése előtt a munkaviszonyom megszűnik.
Nem teljesen helytállóak az információi, ugyanis a táppénz a biztosítási jogviszony fennállása alatt jár legfeljebb egy éven át. Az ön biztosítási jogviszonya azonban a határozott idő lejártával meg fog szűnni, s a megszűnést követően csak 90 napig jogosult a táppénzre.
"Ebtv. 46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át, a biztosítási jogviszony megszűnését követően 90 napon át;"
Ahhoz, hogy jogosult legyen tgyás-ra, az alábbi feltételekkel kell rendelkeznie:
"Ebtv. 40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl táppénz, illetőleg baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül."
A gyed szintén biztosítási jogviszonyhoz kötött:
"Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli."
Tehát ahhoz, hogy tgyásra és gyedre is jogosult legyen, a biztosítási jogviszonya nem szűnhet meg hamarabb, mint a tgyás folyósításának ideje, tehát legalább 8 hónapos terhesnek kell lennie, amikor megszűnik a munkaviszonya. Amennyiben munkáltatója rugalmas, és már terhes, amikor lejár a szerződése, állapodjanak meg abban, hogy hosszabbítsák meg a szerződést addig, amíg el nem lehet kezdeni folyósítani a tgyást, ön ezidő alatt folyamatosan lehet táppénzen (tehát a munkáltatójának nem kell munkabért fizetnie ön után csak táppénz-hozzájárulást tb felé), és a tgyás folyósítása alatt bármikor megszűnhet már a munkaviszonya, jogosult lesz továbbiakban gyed-re is.
Főállású anyaság
Három gyermeket nevelünk. A két nagyobb 19 és 17 éves. Mindkettő nappali tagozaton folytatja tanulmányait. A kicsi 6 hónapos. Lehetek-e főállású anya?
A köznyelvben főállású anyának nevezett ellátás a gyermeknevelési támogatás (gyet), ami nem önre van szabva, ugyanis ez a gyes lejárta után jár. Gyermeknevelési támogatásra jogosult az a szülő, nevelőszülő vagy gyám, aki saját háztartásában három vagy több kiskorú gyermeket nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3 éves korától 8 éves koráig jár.
Mire a legfiatalabb gyermeke három éves lesz, a másik két gyerek már nagykorú lesz, így nem lesz jogosult erre az ellátásra, amelynek összege egyébként megegyezik a gyes összegével.
Apa gyed-en
A kislányom másfél éves, eddig én kaptam utána a gyed-et. Most azonban nagyon jó feltételekkel tudnék visszamenni dolgozni. A férjem szívesen maradna helyettem gyed-en. Őt egy munkaerő-kölcsönző cégen keresztül bérli a főnöke. Kaphat-e ő még fél évig gyed-et vagy apa csak gyes-t kaphat? Kinek kell jelezni ezt a szándékunkat és mikor? Ha esetleg úgy alakul, hogy mind a ketten dolgozunk pár hetet párhuzamosan, akkor kérhető-e a gyed, vagy figyelni kell, hogy ő pont azon a napon menjen gyed-re,amikor én elkezdem a munkát.
Nincs akadálya annak, hogy az apa legyen gyeden, ezt a szándékot ha a kölcsönző cég kifizetőhely akkor ott, egyébként az OEP-nél kell jelezni, és természetesen egyúttal le kell mondani az önnek járó gyed-ről. Mivel a gyed mellett nem lehet dolgozni, el kell kerülni a párhuzamosságot.
Egyébként a gyermek 1 éves korától korlátlan munkaidőben dolgozhat a szülő úgy, hogy mellet gyes-t kap (ez 25800 forint idén).
Munkavégzés és gyed
16 hónapos a kislányom, vele vagyok gyeden, de szeretnék egy kis pénzt keresni. Alkalmazottként dolgoztam egy Kft-nél szülés előtt, de van másodállásra egyéni vállalkozói engedélyem. Természetesen szülés óta számlát nem bocsátottam ki. Kaptam egy munkalehetőséget, kötetlen munkabeosztás, kereskedelmi koordinátori munka, de nekem kellene számláznom. Mik a lehetőségeim, illetve milyen járulékok terhelnének ebben az esetben?
A gyed mellett egyáltalán nem lehet munkát végezni, sem vállalkozóként, sem pedig munkaviszonyban. Amennyiben dolgozni szeretne, akkor mondja le a gyedet, gyesre ugyanis munka mellett is jogosult. Vállalkozásában a minimálbér után meg kell fizetnie a járulékokat is, amennyiben munkába áll.