"A globális felmelegedés hatásit már mindenki érzékeli" - írja Ros Coward a Guardianben. "A nyarak hosszabbak és forróbbak, a telek enyhébbek és a viharok hatalmasabbak, mint korábban bármikor. Az igazság azonban az, hogy mi, emberek okoztuk a problémákat, de a megoldás is a mi kezünkben van."
Miért legyünk környezettudatosak?
Az Amerikai Statisztikai Hivatal kutatásai szerint a Föld népessége elképesztő mértékben növekszik: 1800-ban egymilliárd lakosa volt a bolygónknak, 2000-ben már hatmilliárd, 2050-re pedig elérhetjük a kilencmilliárdot. Ez azt is jelenti, hogy ha a Föld erőforrásait egyenlően osztjuk el az emberek között, akkor azoknak, akik 2050-ben élnek, negyedannyi jut majd, mint az 1950-es években élőknek.
A Föld természeti erőforrásai sajnos nem végtelenek - írja a Go Green Initiative internetes portál. Ahogy nő a Föld népessége, úgy használjuk fel ezeket az erőforrásokat.
Ráadásul a több ember több szemetet és környezetszennyező anyagot termel. Így ha azt szeretnénk, hogy a gyerekeinknek és az unokáinknak ugyanolyan - vagy legalábbis hasonló - élete legyen, mint nekünk, akkor meg kell őriznünk az élet alapját: a Földet.
"Félreteszünk az egyetemi tanulmányokra, a nyugdíjas évekre, vagy éppen az esküvőnkre" - írja a Go Green Initiative. "Akkor miért nem tudunk spórolni a vízzel, a tiszta levegővel, a termőfölddel? Ezekre ugyanúgy, sőt, talán jobban szükségünk lesz, mint a pénzre."
Megdöbbentő tények Több, mint 100 rovarirtó szerről mutatták ki, hogy egészségkárosító hatása van. Amerika a területének egy százalékát arra pazarolja, hogy használt pelenkákat tároljanak rajta. Ezek az eldobható pelenkák ötszáz év alatt bomlanak le. Az amerikaiak évente 50 millió tonna papírt használnak fel - ehhez pedig 850 millió fát kell kivágni. Ha egy tonna papírt újrahasznosítanak, azzal 26 000 liter vizet és 1400 liter olajat takaríthatunk meg, valamint annyi elektromos áramot, amelyet egy átlagos ház hat hónap alatt használna fel. Naponta negyvenezer gyerek hal meg olyan betegségben, amelyet meg lehetne gyógyítani. Naponta minimum ötven állat- és növényfaj válik veszélyeztetetté, vagy hal ki teljesen azért, mert az emberi beavatkozás elpusztítja az élőhelyét. |
A környezettudatosság azt jelenti, hogy nem pazaroljuk a rendelkezésünkre álló forrásokat, megpróbálunk olyan módszereket, lehetőségeket találni, amelyekkel minél kevesebb nehezen és lassan lebomló, szennyező anyagot juttatunk a vízbe, a földbe vagy a levegőbe. Ezek a kémiai anyagok ugyanis nemcsak a minket körülvevő világot veszélyeztetik, hanem az egészségünket is: megisszuk a vízzel, megesszük az ételekkel, belélegezzük a levegővel együtt. A mérgek végül visszajutnak hozzánk - és nincs előlük menekvés.
Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!
A Föld Barátai nevű szervezet alapítójának, David Bowernek a mondata aktuálisabb, mint valaha: mindenki képes arra, hogy apró, de jelentős változásokat eszközöljön az otthonában, vagy a szűkebb környezetében. Ez pedig az egész világra kihathat, különösen akkor, ha egyre több és több ember választja a környezettudatos háztartás-vezetést, az iskolákban, óvodákban pedig egészen kis kortól kezdve a jó és helyes utat követik a gyerekek.
Belekezdeni azonban egyáltalán nem könnyű: bár időnként lehet ötleteket olvasni, vagy tippeket hallani a tévében, de sokakat elriaszt, hogy bonyolultabb, fárasztóbb, vagy éppen drágább a "zöld" élet. De a legtöbb dolog, amit a környezetünkért teszünk, nemcsak a Földet kíméli, de a pénztárcánkat is - bizonyos előnyöket pedig nem lehet pénzben kifejezni. Sokat spórolhatunk a közüzemi számlákon és az újrahasznosításon. Ha nem vásárolunk agyonpermetezett, vagy génkezelt élelmiszert, egészségesebbek leszünk, akárcsak a biciklizéstől vagy a gyaloglástól.
Kellemetlen igazság Al Gore, az Egyesült Államok korábbi alelnöke harminc éve foglalkozik a globális felmelegedés kérdésével. A 2000. évi - számára sikertelen - elnökválasztás óta legfőbb feladatának a klímaváltozással kapcsolatos ismeretterjesztést tekinti. Az elmúlt hat évben beutazta a világot, felkereste a bolygó azon területeit, ahol a változás jelei kézzelfoghatóak, és sok száz előadást tartott annak érdekében, hogy az összegyűjtött információkat megossza az érdeklődőkkel. Az előadássorozatról készült Kellemetlen igazság című dokumentumfilm és az azonos című könyv, érthetően és meggyőzően mutatja be, hogy a jelenleg zajló globális felmelegedés nagy részéért az emberiség a felelős, és ha nem cselekszünk gyorsan, a következmények visszafordíthatatlanok lesznek, világunk katasztrófák láncolatán fog átesni. Forrás: www.humusz.hu |