A helyi vezetők szeretnék ismét visszahozni a testi fenyítést mint büntetési formát, írja a Reuters. Kisebb, nem túl súlyos bűnök miatt - mint például bírság be nem fizetése - nem akarják már bezárni a mulasztókat, inkább botozással, ütlegessel, nagy pofonokkal intéznék el az ügyet. Sokan jobban félnek a fájdalomtól, mint a fizetéstől, így akár sikerrel is járhat a furcsa kezdeményezés.
George W. Bush és lánya, Barbara elefántokat simogat a Gaborone melletti Mokolodi természetvédelmi területen
A volt brit gyarmat használja a botozást apróbb szabálysértések esetében, de ha a tervezetet elfogadják, akkor szélesebb körben, gyakrabban használják a verést. A tervezet szerint idős embereket, asszonyokat és gyerekeket nem lenne szabad elnáspángolni, csak 40 éves kor alatti férfiak lennének "ütlegelhetők".
Botswanai politikusok szerint országuk szigorú törvényei, a botozás és a halálbüntetés fenyegetése segítenek abban, hogy az ország ne legyen tolvajok, rablók paradicsoma, ne legyen olyan riasztóan rossz bűnözési statisztikája, mint a szomszédos Dél-Afrikának.
Botswana Dél-Afrikától északra, Zimbabwe és Namíbia közt terül el. 1966-ban lett független, majd dinamikus gazdasági fejlődésnek indult, elsősorban gyémántbányái miatt. A statisztikák szerint itt a legmagasabb a világon az AIDS-betegek és vírushordozók aránya. 600 ezer négyzetkilométeren 1,6 millió ember él, a lakosság átlagéletkora 19,2 év. Igen alacsony, 31 év a születéskor várható élettartam, ami főképp annak a következménye, hogy a lakosság 38 százaléka vírushordozó vagy AIDS-beteg.