A szervezett tornádóvadászatból idővel valódi üzletág lett. Míg ugyanis a kilencvenes évek elején az Egyesült Államokban mindössze két vállalat kínált tornádó-túrákat, addig a Twister című filmet követően számuk jelentősen megnőtt, és ma már tizenketten szerveznek túrákat azok számára, akik látni akarják a jelenséget.
A tornádó-szafari azonban nem olcsó dolog, és nem is feltétlenül kényelmes. Az egyhetes tornádóvadászat - szűk lakókocsiba zsúfoltan - legkevesebb 1500 dollárba kerül. Az igazi rajongók azonban sem a megerőltetéstől, sem a költségektől nem riadnak vissza, noha nincs biztosíték arra, hogy a részvevők valóban látnak majd tornádót. Mindenesetre már hónapokkal korábban be kell fizetniük az előleget, és csak remélhetik, hogy az egyhetes utazás során valóban találkoznak forgószéllel.
Ami pedig a veszélyeket illeti, Warren Fidley - aki tornádókról készített fotókkal és filmekkel keresi a kenyerét - azt mondja, hogy néha pánikba esnek a szafari résztvevői, különösen azok, akik első ízben látnak tornádót. "De aki a tornádóban akarna meghalni, csak nehezen tudná ezt megtenni" - állítja. John Eichkorn, Kansas autópálya-ellenőreinek egyike viszont azt tanácsolja minden autósnak, aki tornádóval találkozik, hogy "sietve hagyja el az autóutat, és keressen menedéket. Ha mindenki ezt tenné, nem következnék be olyan sok tragédia".
Az elmúlt száz év legmegdöbbentőbb időszaka (persze a tornádók szempontjából) 1974 április elején volt, akkor 16 óra leforgása alatt 148 különböző tornádót regisztráltak Illinois-ban, Indianában, Ohióban. A másfél száz közül negyven komoly pusztítást végzett, F4 kategóriás volt vagy ennél is rombolóbb. A tornádók közül akkor csak egy vonult át népesebb településen, az ohiói Xeniát tarolta le a délutáni órákban. A városka főtere, gimnáziuma is megsínylette a csapást: a környéken 2100 ház sérült meg. Xeniában 34 ember halt meg, a 16 órás tornádó-sorozat viszont 315 emberrel végzett, miközben a sérültek száma elérte a hatezret.
[origo] - MTI