Az idei Midem-konferencián (Marche International de la Music) - ahol a szakma képviselői mellett az európai kulturális miniszterek is eszmét cseréltek - kiemelt témaként foglalkoztak a zene egyesítő erejével és a kulturális kommunikációban betöltött szerepével. Nem felejtettek arról sem megemlékezni, hogy a kultúra óriási üzlet, ezért a politika és a zeneipar együttműködésétől az Unió versenyképességének javulását is reméli.
Ennek érdekében még a helyszínen megalakult a közösség zenei stratégiáját kidolgozó független szakértői testület, ahová a francia, finn, holland és német zenei exportirodák vezetői mellett hazánkat is meghívták. A zeneiparból és főként a zene exportjából származó adóbevétel akár százmilliárdos többletet is jelenthet az államnak: a svéd államkasszába például az elmúlt hat évben átlag hatmilliárd svéd korona folyt be ebből a forrásból.
Idehaza azonban a zene exportálása még kiaknázatlan terület. "Évtizedekig államilag irányították a zenei életet, a szakmát a belterjesség jellemezte. Hiányoznak a felkészült menedzserek és a biztos háttér. Ha be akarunk törni a külföldi piacra, igazodunk kell az ottani struktúrához, és ezzel párhuzamosan a sajátunkat is ki kell építenünk" - mondja Szalai Attila, a külföldön is egyre sikeresebb Neo menedzsere.
Az ideális állapotot egy olajozottan működő, a befektetett pénzt kamatosan visszaforgató rendszer tudná megteremteni, amely egy idő után önfenntartóvá válna. Ennek szorgalmazására jött létre 2005-ben a PANKKK (Program A Kortárs Könnyűzenei Kultúráért), és programpontjaként a Magyar Zenei Exportiroda is.
"Azoknak a zenekaroknak tudunk segíteni a nemzetközi promócióban, amelyeknek kész lemeze és működő menedzsmentje van - egyrészt a kapcsolati tőkénkkel, másrészt turnétámogatással" - magyarázta Szép Fruzsina, az iroda vezetője. Szakmai vásárokra összeállított válogatáslemezüket (az idei 99 számot tartalmaz) több ezer példányban osztják szét.
Magyarországról főként a világzene és az elektronikus zene tud érvényesülni, aminek okát az izgalmas, újszerű kísérletekben látja Náray Márton, az exportiroda programkoordinátora. A popzene kommersz, kevésbé eredeti alkotásai nehezen képesek elérni azt az ingerküszöböt, ami elengedhetetlen az érvényesüléshez.
A külföldön legismertebb magyar előadó alighanem Yonderboi. Fogarasi László mindössze tizenkilenc éves volt, amikor 2000-ben megjelent az első nagylemeze. A Shallow and Profound világszerte nagy siker volt, a Yonderboi Quintet több mint százhatvan koncertet adott Párizstól Moszkváig, Norvégiától Portugáliáig.
Yonderboi albumával akkora hazai és külföldi elismertségre tett szert, hogy 2004-ben, első elektronikus zenei alkotóként, a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjével tüntették ki. 2005 őszén került a boltokba második nagylemeze, a Splendid Isolation, melyet európai turné követett, sőt a lemez egyik dalát, a Badly Broken Butterflies-t az egyik legnézettebb amerikai tévésorozatban, a Miami helyszínelők-ben is hallhattuk.
Dudás Marcell, azaz Marcel nevéhez három album és több mint félszáz válogatáson való megjelenés, illetve számos remix köthető. Liveactjével körbejárta Európát, fellépett Párizsban, Amszterdamban és Mannheimben is, majd 2002-ben az LTJ Bukem vezette londoni Good Looking Records kiadóhoz szerződött. Már itt jelent meg harmadik lemeze, a Gamblers' Delight, melyen mc Conrad (LTJ Bukem állandó társa) és a ghánai származású, Magyarországon élő Sena is vendégszerepelt. Marcel Carmel néven kísérletezőbb, például az operát a hiphoppal ötvöző számokat ír.
A komolyzenei háttérrel rendelkező, eleinte zongoradarabokat komponáló Karányi Daninak is már az első albumát (Oktogon) elismerte a szakma, Európa-szerte harminckét különböző válogatáson jelentek meg róla felvételek. A második nagylemez számai elsősorban garage-, breakbeat- és trance-alapokra épültek, énekkel és hangszeres zenével fűszerezve - a Digital Digital 2005-ben elnyerte a Fonogram-díjat az elektronikus zenei kategóriában.
A zenekarok hírét az európai turnék mellett a fesztiválokon való részvétel is öregbíti. 2007-ben Európa legnagyobb showcase-fesztiválján, a Hollandiában megrendezett Eurosonicon hazánkat a Neo képviselte, és teltházas koncertet adott - itt korábban az Anima Sound System, a Heaven Street Seven, dj Bootsie és a Zagar is fellépett.
"A koncert után szinte lerohanták az együttest, volt, aki öt percig ölelgetett minket lelkesen, hogy végre látott ilyet. A fesztivál eredményeként a Neo leszerződött a belga Jamuzzi ügynökséggel és az egyik legnagyobb német koncertszervező irodával, a Solarpenguinnel is, mely például Martin L. Gore, a Kosheen, dj Krush és a Dub Pistols koncertjeit is szervezi" - halljuk újra Szalai Attilától.