Az alma a legkülönbözőbb színekben pompázik, a citromsárgától a "zöldalma-zöldön" át a mélybordóig. Íze lehet édeskés vagy savanykás, vagy akár egészen összetett zamatú is. Az almát egész évben fogyaszthatjuk, de a legfinomabbak az őszi alamaszüret gyümölcsei.
Mindig egészséges, kemény, illatos gyümölcsöket vásároljunk. Az alma bőre legyen sima, ütődés- és sérülésmentes. Az almahéjon lévő kisebb barna foltok nem zavarják az alma nyújtotta ízélményt.
Főzésre és sütésre azokat az almafajtákat használjuk, amelyek megőrzik ízanyagaikat és állagukat, azaz nem esnek szét. A golden alma például nem alkalmas sütésre-főzésre, mert nagyon gyorsan megpuhul és szétesik. Ennek az a fő oka, hogy a gyümölcsnek alalcsony a cellulóztartalma (a sejtfalak alkotórésze). Minél gazdagabb egy gyümölcs vagy zöldség cellulózban, annál tovább kell főzni és annál tovább tartja meg az állagát.
Az almát hűvös, sötét helyen kell tárolni. Papírzacskóba vagy nejlonszatyorba csomagolva a hűtőszekrényben is sokáig eláll. A télire eltett almákat érdemes néha átválogatni, így egy-egy romlásnak induló példányt idejében ki tudunk dobni, hogy ne rontsa a többit.
Az alma lédús, gazdag A- és C-vitaminban, ballasztanyagokban, pektinben és értékes cukrokban is, valamint káliumot, kalciumot és nátriumot is tartalmaz. Az alma kiváló természetes gyógyszere nyersen a székrekedésnek, kompót formájában a gyomor- és bélhurutnak. Egészen korán adható csecsemőkorban püré, lé formájában, majd később a kisgyerekek is szívesen rágcsálják.
Almából nemcsak dessszertek, sütemények, kompót és dzsem készíthető, hanem nagyon kellemes salátákat gazdagíthatunk vele (francia, waldorf), és sült húsok ízét is pikánssá varázsolhatjuk egy-két, gerezdekre szelt almával. A frissen megtisztított almát citromos vízbe tegyük, így nem fog megbarnulni, hanem szép világos marad. Az almás desszertekben nagyon jó ízhatást érhetünk el barna cukorral. Az alma legjobb fűszere a fahéj. Jól illik hozzá a dió, a gesztenye, a citrom, a vaníliás krém. Az almakompótot fűszerezhetjük ánizsmaggal, birsalmafélékhez pedig borsfű illik. Sós ételekben fűszere a majonéz, a fehérbors, a zeller és a curry.
Az almaecet fogyasztása nagyon egészséges, a természetgyógyászok egyik alapreceptje.
Tartsa a szemét az almán!
Akárhányszor, amikor elfogyasztunk egy almát, sokat teszünk egészségünkért. Az almában van egy anyag, amely javítja a látást. Kísérletekben bebizonyították, hogy ez az anyag segített a szemlencsét épségben tartani olyan esetekben, amikor olyan kémiai anyagok hatásának tették ki a szemet, amelyek előzőleg hályogot okoztak.
Ugyanezt az anyagot tartalmazza még a hagyma, a brokkoli, a vörösbor, a vérnarancs és a tea is.
Aki legalább egy almát megeszik naponta, az sokkal kisebb valószínűséggel kap végzetes szívinfarktust, és egyes vesedaganatok kialakulásának is kisebb a valószínűsége - a fent említett anyag ugyanis gátolja a vérrögképződést is.
Almaecet készítése házilag
Az alma héját kisebb darabokra vágjuk, és beletesszük egy nagyobb, öblös befőttesüvegbe úgy, hogy az almahéj négy ujjnyi vastagságban borítsa be az üveg alját. Annyi hideg vizet öntünk rá, hogy négy ujjnyira ellepje az almahéjat. A víz mennyiségének megfelelő tizedannyi cukrot szórunk rá - tehát 1 liter víz esetében 10 dkg cukrot.
Ritka szövésű tüllel vagy kilyuggatott papírral lekötjük és meleg helyen tíz napig állni hagyjuk. Ezután leszűrjük, hagyjuk leülepedni, majd ismét kisebb üvegekbe szűrjük. Jól lezárva, hűtőszekrénybe téve igen sokáig eláll.
Az almaecet fogyókúrás hatásáról
Ajánlat
Fontosabb almafajták
Applejournal.com
Receptek
Mézes sült alma
Töltött alma
Almás szelet - diétás recept
Ötféle almatorta
Almás krémes
Korábban
Alma a négyzeten
Karnevál almával
Nem hiányzik a szakácskönyvei közül?
A 100 legjobb almás finomság
Almás sütemények
h. a.