Van már nálunk észt, finn, bolgár, francia (Institut Francais), angol (British Council), német (Goethe), cseh, európai, lengyel, olasz (Istituto Italiano), orosz, osztrák, örmény, román, szlovák és svájci intézet, tehát a spanyolok hasonló létesítménye már a tizenhetedik a sorban. A madridi Cervantes Központ ezzel együtt már negyvenkét nagyvárosban hirdeti a spanyol kultúra nagyszerűségét - a budapesti intézet a VI. kerület, Vörösmarty utca 32. alatt található.
Az ezerkétszáz négyzetméteres központban négyezer kötetes könyvtár, illetve kilenc multimédiás oktató- és konferenciaterem működik, de folyamatosan indulnak különböző szintű spanyol nyelvtanfolyamok, ráadásul számos külön programot is szerveznek a hispán kultúra iránt érdeklődőknek.
A központot hivatalosan szerdán délelőtt a spanyol trónörökös, Ő Királyi Fensége Aszturia Hercege, Felipe de Borbón úr és Ő Királyi Fensége Aszturia Hercegnéje, Letizia Ortiz Rocasolano nyitotta meg Mádl Ferenc köztársasági elnök és Mádl Dalma asszony jelenlétében. A megnyitó kapcsán egyből sűrű és igényes programot kínál a Cervantes Intézet: szerdán este hatkor kezdődik a Variációk a kortárs spanyol-amerikai irodalomra című est, melyen négy író "kerekasztal-beszélget" a latin-amerikai irodalomról. A résztvevők: Jesús Ferrero, Santiago Gamboa, Enrique Vila-Matas és Carme Riera.
Az intézethez tartozó könyvtár hivatalos megnyitóünnepségén, csütörtökön délelőtt tizenegykor az egyik leghíresebb spanyol nyelvű író, a Cervantes-díjas Ernesto Sábato is részt vesz, César Antonio Molina mellett, aki viszont az összes Cervantes Intézetet összefogó központ igazgatója. (Sábato egyébként Argentínából származik, mely erősen olasz befolyású ország - ahogy Brazília a "portugálok dél-amerikai országa", úgy szokták Argentínát az olaszok országának mondani; igaz, ott úgy alakultak a dolgok, hogy nem lett hivatalos és igazán elterjedt nyelv az olasz.)