Kuba Budapestre jön

Vágólapra másolva!
Szombaton este a Fonóban Kuba szebbik arcával találkozhatunk, merthogy bármennyire is vonzónak tűnik innen Európából a fehér rum, a vastag szivarok és a salsa hazája, azért Castro bozontos szemöldöke beárnyékolja az ország mindennapjait. Nekünk ezúttal azonban csak a kubai ritmusokból kell kivennünk a részünket, egyszóval mindabból, ami miatt a jólét nyilvánvaló hiánya mellett is boldognak tűnik az egyszeri kubai.
Vágólapra másolva!

A latin - és emellett is elsősorban a karibi - zenei hagyományok az elmúlt években szédületesen gyors tempóban nyertek teret Európában. Éppen ezért mára már bajosan vonhatjuk közös halmaz alá az összes olyan zenét, amely valamelyest a rumba, a szamba vagy más jellegzetesen latin tánc ritmusképletére épül. A műfajok közötti eligazodásnál azonban talán még fontosabb lett, hogy minőség szerint is tudjunk osztályozni, hiszen a latin mulatós már egyáltalán nem ismeretlen fogalom hazánkban, mint ahogy a képzeletbeli spektrum másik oldalán elhelyezkedő, latin elemekkel kacérkodó fúziós dzsesszre is akad bőven példa. Egyszóval a latin jelző önmagában lassan értelmét veszti, s ha ezt nem vesszük figyelembe, könnyen egy euródiszkós rezdüléseket idéző gagyikavalkád kellős közepében találhatjuk magunkat, a belépőjegy ellenében leiható ingyen rumot szorongatva.

A Fonó Budai Zeneház által szervezett II. Cuba Libre Party - az est megtévesztő neve ellenére - célja azonban egyértelműen az, hogy a kubai kultúrát eredeti és hagyományos formájában, hígítás nélkül tárja a nagyérdemű elé. Kezdésnek rögtön Tomás Gutiérrez Alea és Juan Carlos Tabio 1995-ös rendezését, a Guantanamera című filmet nézhetjük meg. A szatíra a komikum és a romantika köpönyegébe bújva dob kesztyűt a kommunista rezsim arcába, jól szemléltetve, hogy milyen lázasan építi a szocializmus útját az alapvető természetében szabados és önfeledt - értsd: ideológiaellenes - kubai nép.

A vetítést követően a Buena Vista Salsa Club Tánciskola tart salsabemutatót, amit akár tekinthetünk felvezetésnek is, hiszen közvetlenül a táncosok után Elsa Valle és a Rumba Caliente lép színpadra. Elsa Valle muzsikuscsaládban született Kubában, énekesnői karrierjét 11 évesen kezdte. Tanulmányait később Kuba legnevesebb zeneakadémiáján végezte, három évig a Tropicana zenekarral dolgozott, közben pedig olyan művészegyüttesekkel kötött ismeretséget, mint a Trobadores, a Havana Libre vagy a Capri. Egy évfolyamban végzett többek között Arturo Sandróval, de sokat tanult Kasao Lopeztől, a Buena Vista bőgősétől is. Ilyen környezetből jött át Európába, hogy hazánkban olyan zenészekkel készítse el első lemezét, mint Tony Lakatos, Winand Gábor, Gadó Gábor és Fekete István. Ha azt mondjuk tehát, hogy Elsa azt a zenei örökséget hozta magával, melyet a Ry Cooder és Wim Wenders által a világnak is felfedezett Buena Vista nagy öregjei képviselnek, akkor talán közel járunk az igazsághoz.

A komoly művészi munka ellenére elsősorban rengeteg könnyedségre számítsunk szombat este a Fonóban, hiszen ha a lassan nyolcvan felé közeledő Ibrahim Ferrer is táncra tud még perdülni (erről legutóbb április harmadikán, a BS-ben győződhettünk meg saját szemünkkel), akkor talán nekünk se lesz olyan nehéz elengednünk magunkat egy kicsit. A ráhangolódásban a Fonó kávézójában tálalt tradicionális kubai ételek és természetesen a nemzeti büszkeség, a fehér rum is segít majd.

II. Cuba Libre Party, Fonó Budai Zeneház (XI., Sztregova u. 3), november 6., szombat. Belépő: 1600 Ft.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!