Szabadszellemű templomkórus

Vágólapra másolva!
December elején újra fellép a Budapest Kongresszusi Központban a Harlem Gospel Singers & Band. A gospel koronázatlan királynője, Queen Esther Marrow által vezetett zenekar válogatott soul gyöngyszemekkel várja a közönséget. Játsszon velünk, és legyen egyike annak a tíz szerencsésnek, aki ingyen mehet el a koncertre!
Vágólapra másolva!

A Budapesti Kongresszusi Központban december 6-án egy fantasztikus színpadi shownak lehetünk tanúi. The power of soul (A lélek hatalma) a mottója a Harlem Gospel Singers új produkciójának, mely üzenet és egyben kérés is; felhívás a békés együttélésre, a kölcsönös tiszteletre és a megingathatatlan hitre egy emberibb világért. Mindez egy olyan előadás keretein belül, melynek részeseként joggal érezhetjük magunkat úgy, mintha Las Vegasban volnánk.

A társulat alapítója Queen Esther Marrow, aki örök mentora és művészeti vezetője a világ leghíresebb gospel formációjának. Duke Ellington fedezte fel őt húsz évesen, azóta fáradhatatlanul prédikál és énekel színpadon, templomokban egyaránt. Az együttes előadásain általában csak a műsor végén jelenik meg, hogy előadja szólóját. Fáradhatatlanul és rendíthetetlenül harcol a közömbösség és igazságtalanság ellen, a szabad akarat szabadságáért, aktívan részt vett Dr. Martin Luther Kinggel és bálványával, Mahalia Jackson-nal együtt a polgárjogi mozgalmakban. Sokoldalú és energikus személyiségként olyan emberekkel lépett már színpadra, mint Ray Charles, Bob Dylan, B. B. King, Harry Belafonte, Chick Korea és még sokan mások. Napjainkban pedig minden energiáját, inspirációját és kreativitását a nemzetközileg is elismert társulat új előadásába fektette be, aminek eredményét személyesen is értékelhetjük az A lélek hatalma című produkcióban.

A gospel dalok - akárcsak a himnuszok - olyanok, mint a leegyszerűsített és megzenésített evangéliumok. Az ismétlések, és az egyszerű mondatok elősegítik a vallásos üzenet megértését, amely általában a szerelemről, a szeretetről, és a végzetben való hitről szól. A gospel egyes művelői a tradíciót követve kizárólag templomokban énekelnek, míg mások szabadabban kezelve a határokat éjszakai klubokban népszerűsítik ezt az irányzatot.

Az húszas években az afro-amerikai vallásos zenét nagy létszámú kórusokkal adták elő, fantasztikus hangú szóló énekesekkel megtoldva. Az utazó papok azonban nem tudták magukkal vinni a hatalmas kórusokat az egyes városokba prédikációjukra, így hangszerekkel kezdték tarkítani az előadásokat, amelyeket idővel a templomokba is bevittek. Így találkozott a zenészeken keresztül a gospel más, akkor népszerű műfajokkal (blues, jazz, boogie-woogie), és így találkozott a gospellel számos zenész, akik később átültették egyes elemeit saját műfajaikra. Ennek a kölcsönös egymásra hatásnak a következménye, hogy a bluesóriás Tampa Red vagy a fantasztikus hangú Bessie Smith is énekelt gospel dalokat. A Gospel aranykora a negyvenes-ötvenes évekre tehető, amikor a Dixie Hummingbirds, a Pilgrim Travellers és a Five Blind Boys of Mississippi szabadabb értelmezésben nyúlt hozzá a dallamokhoz. A zárt, ismétlődő hangsorokat a háttérbe helyezték, és a vokalista szerepére fektették a nagyobb hangsúlyt. Olyan szólóénekesnőket köszönhetünk ennek a korszaknak, mint Mahalia Jackson és Bessie Griffin.

A gospel rengeteg más zenei műfajra gyakorolt hatást a negyvenes évektől kezdve. A rhythm 'n' blues előadói közül a Flamingos és a Ravens kisebb kórusokkal együtt lépett fel Amerikában, de olyan hatalmas énekesek is alkalmaztak gospel kórust, mint például Ray Charles. Ne felejtsük, hogy a soul nagykövetei (Aretha Franklin, Marvin Gaye, Al Green) mind azokban a templomokban nőttek fel, ahol a gospel született, így nem meglepő, hogy a muzsika hatásai mind a soul, mind a később megjelent hip-hop zenében felfedezhetőek. A vallásos üzenetek ugyan elkoptak, de az öröm és a barokkos monumentalitás közkedvelt eszköze napjaink sztárjainak: a popdíva Madonnának, és a frissen felfedezett zseni, Kayne Westnek is.

Harlem Gospel Singers & Band, Budapesti Kongresszusi Központ (XII., Jagelló út 1-3.), december 6., 20.00. Belépő: 6000-15 000 Ft

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!