A tatárok már a spájzban vannak, egészen pontosan a Magyar Nemzeti Múzeum pincéjében. Ott várják, hogy felvigyék őket az üvegvitrinekbe, hogy aztán nyár végéig megismertessék a látogatókkal a világtörténelem legnagyobb kiterjedésű egybefüggő (!) birodalmának történetét. Számunkra a tatárok - azaz a mongolok - neve egyet jelent a kutyafejű ellenséggel, a nyers húst nassoló barbár hadakkal; és Dzsingisz kánban sem a római császárokhoz mérhető uralkodót, hanem a magyarok ősellenségét látjuk. Ehhez képest tőlünk nyugatabbra Dzsingisz kán inkább Attilához, a hunok királyához hasonlóan mitikusan bátor, okos és hősies alak - negatív felhangok nélkül.
Ki volt Dzsingisz kán? A legendák szerint alvadt vércsomót szorongatott, mikor született, lenyilazta testvérét, mikor óvodáskorba ért. A mítoszokon túl el kell ismerni, ügyesen építgette birodalmát: lassan, fokozatosan egyesítette - azaz uralma alá hajtotta - a belső-ázsiai népeket. Amikor ez sikerült, a civilizált államok felé terjeszkedett. Amikor 1227-ben meghalt, birodalma határai a Kínai-tengertől Európáig terjedtek. Ő volt a nagyapja Batu és Kubla kánnak is - az előbbit történelmünkből, az utóbbit Coleridge verséből ismerhetjük. |
Így történhetett meg, hogy Mongólia 800 éves államiságát ünnepelve tavaly nem Ulánbátorban, hanem Bonnban készült egy időben és térben egyaránt hatalmas területet felölelő kiállítás, amely a bronzkortól kezdve a 20. századig mutatja be a mongolok történetét. A Dzsingisz kán és öröksége című kiállítás idén tavasszal Magyarországra érkezett, május 25-től A tatárjárás című időszaki tárlattal együtt a Magyar Nemzeti Múzeumban látható.
Tatárok vagy mongolok? |
A 800 éves mongol örökség tárgyi emlékei (aranykincsek, szobrocskák, korabeli használati tárgyak, buddhista szobrok) mellett megismerhetjük a vándorlás állomásait, a mongol birodalom oszmánokkal folytatott harcát, a buddhizmussal kialakult kapcsolatát - a mongol történelem fordulatait egészen a 20. század elejéig.
A Mongol Birodalom terjeszkedése |