Kevesen gondolták volna az Oltchim Valcea szurkolói közül, hogy a nőikézilabda-csapat ennyire hullámzó játékkal, de végül eljut a Bajnokok Ligája elődöntőjébe. A románok a BL-csoportkört hat győzelemmel abszolválták, de február elején kiderült, az elmúlt három évben folyamatosan anyagi gondokkal küzdő csapatnál hónapok óta nincs fizetés, emiatt többen a Román Kézilabda Szövetséghez fordultak, hogy állapítsa meg a szerződésszegést és engedélyezze, hogy a játékosok szabadon távozhassanak. A szövetség erre rábólintott, de végül csupán Ionela Stanca hagyta el a süllyedőnek vélt hajót.
A Ferencvárostól és a Ljubljanától elszenvedett vereség után a Zvezda Zvenyigorodot oda vissza legyőző Valcea azonban nem adta fel, előbb nagy verést mért Dabason a Fradira, majd otthon három góllal felülmúlta a Ljubljanát, és bejutott a legjobb négy közé.
Az elődöntőben a románok a sorozat legnagyobb esélyesével, a százszázalékos Győri Audi ETO-val kerültek szembe, a másik ágon a Krim Ljubljana ellenfele a norvég Larvik lesz.
A Gazeta Sporturilor feltette a kérdést, miért jobb a Valceának a Győrrel mérkőznie, és miért nem tett meg mindent a csapat azért, hogy négy góllal nyerjen vasárnap, hogy csoportelsőként a Larvikot kapja?
Lehet, egyszerűen érzelmi okokból. A hibátlan Győr és a nyolc olimpiai bajnokkal rendelkező Larvik közül nehéz ugyan választani, de miután a magyar csapat még sohasem tudott mérkőzést nyerni Valceában, lelkileg talán jobban rá lehet hangolni Barbosáékat egy ilyen párharcra.
Az eddigi Győr-Valcea mérleg A két csapat korábban tíz alkalommal találkozott egymással, a Valcea hazai pályán mind az öt mérkőzését megnyerte, idegenben pedig négy vereség mellett egyszer játszott döntetlent. 2011-12, BL-elődöntő 2009-10, BL-elődöntő 2009-10, BL-csoportkör 2008-09, BL-középdöntő 2007-08, BL-középdöntő |
A Gazeta Sporturilor öt pontban fogalmazta meg, miért kell félni a Győrtől. Ezek között szerepelt a magyar csapat százszázalékos teljesítménye és a lap által négymillió euróra becsült költségvetés mellett az, hogy a világ legjobb kapusa, Katrine Lunde Haraldsen, a legjobb beállós, Heidi Löke és a legjobb irányító, Görbicz Anita is az ETO-ban szerepel.
A sportnapilap az egyik legbefolyásosabb európai csapatként jellemzi a Győrt, célozva arra, hogy sohasem voltak gondjai a bíróküldéssel, mert Andorka Sándor révén sokáig magyar volt az EHF Játékvezetői Bizottságának vezetője is. A románok ezzel megkezdték a nyomásgyakorlást az EHF-re, már a Krim elleni vasárnapi mérkőzés után keményen bírálták a szlovák játékvezető kettőst, akik szerintük nem engedték, hogy a szlovénok elveszítsék a csoportelsőséget.
A lap szerint a magyarok mellett szól az is, hogy az elődöntő visszavágóját Magyarországon rendezik. Az viszont sokáig kérdéses volt, hogy hol és mikor. A magyar bajnok hetekkel ezelőtt bejelentette, hogy az elődöntőt és az esetleges döntőt ismét Veszprémbe vinné, de nem számolt azzal, hogy az április 13-14-i hétvégén a helyszín a Veszprém Expo miatt foglalt.
Információnk szerint több verzió is felmerült, még az is, hogy a Győr felcseréli a pályaválasztói jogot, de állítólag felmerült a Magvassy-csarnok mellett az Egyetemi-csarnok is lehetőségként, végül a klub az európai szövetséggel karöltve úgy döntött, kitart Veszprém mellett és inkább az időponton módisít és a hétvége helyett hét közben, április 11-én, csütörtökön rendezi az összecsapást.
Egyébként arról sincs még megbízható információ, hogy a Valcea hol játszik, a román lapok szerint a saját csarnokot hitelesítette ugyan az EHF, de a vezetők ott is nagyobb befogadóképességű létesítményt keresnek. Craiova nem jöhet szóba, mert az európai szövetség nem engedi, de Bukarestbe még elvihető a mérkőzés.
A 2009-ben a világ legjobbjának választott Allison Pineau azt mondta, nem kell dramatizálni a helyzetet, mert a Győr nem legyőzhetetlen. "Győzelmi sorozatban vagyunk, ezt kell folytatnunk. A Győr eddig minden mérkőzését megnyerte, de nem félek. Előbb-utóbb úgyis kell játszani ellene."
"Bármi lehetséges, akár az is, hogy a Győrt legyőzve döntőbe jutunk" - mondta a Valcea dán edzője, Jakob Vestergaard, aki amiatt kesergett, hogy a formába lendülő csapata törést szenved egy teljesen értelmetlen válogatott szünet miatt. Szerencséjére Gheorghe Tadici szövetségi kapitány egy játékosát sem hívta be a március 22-24-én megrendezésre kerülő Kárpát-kupára, amelyen Románia az A és B válogatottjával vesz részt.
Szlovén kollégája, Tone Tiselj szerint a román csapatnak nem szabad félnie a magyaroktól. "Jó szériát futnak a győriek, de véleményem szerint, ha valaki megállíthatja őket, az a Valcea" - mondta a ljubljanai mester.
A döntőbe jutás megoldaná a folyamatos anyagi nehézségeket, a Petrom vállalat már az elődöntőért plusz 500 ezer eurót (közel 150 millió forintot) utalt át a klubnak, ebből kifizethették a vezetők a tartozásokat. Amennyiben a Győrt kiverné, még százezer eurót kapna a klub, a végső BL-siker pedig újabb százezret hozna a konyhára.
"A kupasorozatnak ezen a szintjén nem látok különbséget egyik vagy másik ellenfél között, mind a Valcea, mind a Ljubljana kiváló játékosokból áll, egyre érettebb csapatjátékot mutat, és a döntőbe jutáshoz bármelyiket le kell tudni győzni" - nyilatkozta Ambros Martín, a Győr szakvezetője. "Továbbra is meggyőződésem, hogy a csapatunknak csak a taktikai megbeszéléseken kell az ellenféllel foglalkozni, a mi fő feladatunk az, hogy a saját játékunkat mind védekezésben, mind támadásban minél határozottabban képviseljük. Arra kell tehát törekednünk, hogy kontroll alatt tartsuk a játékot, a mérkőzések teljes hatvan percében fegyelmezetten játsszunk, ekkor van esélyünk a továbbjutásra." |