Miért érdemes szurkolni nekik?
Az ukrán válogatott papíron a leggyengébb az Európa-bajnokságon, az ország áll a leghátrébb a FIFA ranglistáján is a résztvevők közül, vagyis ha valaki szeret az esélytelennek drukkolni, akkor nem is lehet jobb választása.
Hogyan lehet legyőzni őket?
Oleh Blohin mind a két szélen ellenkező lábú szélsőket szerepeltet, akik befelé cselezve próbálnak kapura törni, vagyis középen tömörülve könnyebb kivédekezni az ukránok támadásait. A védelem pedig nagy nyomás alá helyezve hajlamos a hibákra, nem is beszélve a kapusokról, akik rendkívül bizonytalanok, tehát érdemes mindenhonnan próbálkozni.
Mit várunk tőlük?
Kapusbakikat és védelmi megingásokat, amelyeket a villámgyors szélsők megindulásaival próbálnak egyensúlyozni. A tévéközvetítések során többet fogják mutatni a kispadon ülő Andrij Sevcsenkót, mint a csapat többi tagját, és beállításakor hatalmas üdvrivalgás tör ki a lelátókon.
Kire figyelünk?
A Dinamo Kijev játékosa, Andrij Jarmolenko ballábas létére alapvetően jobbszélsőnek számít, ő az ukránok legveszélyesebb fegyvere. A gólerős futballistára már a nyugat-európai sztárklubok is felfigyeltek, egy jól sikerült Eb után valamelyik topligába igazolhat.
A gyenge pont
Egyértelműen a védelem, amelyben Blohin a legtöbb posztra még keresi az ideális megoldást, ráadásul két első számú kapusának kiesése még inkább nehezíti a dolgát. A játékosok többsége a hazai bajnokságban futballozik, csupán Anatolij Tyimoscsuk és Andrij Voronyin légiós, ugyanakkor az ukrán élcsapatokban, vagyis a Dinamo Kijevben és a Sahtar Donyeckben sok a külföldi, akik elveszik a játéklehetőséget az ukránok elől, és ez sem segít a válogatottnak.
Magukról mondták
"Nem hívok be a keretbe játékosokat a két szép szemükért. Csak olyan focistákra van szükségem a csapatban, akik felkészültek arra, hogy harcoljanak az országukért. A célunk, hogy továbbjussunk a csoportból, aztán majd meglátjuk, mi lesz" - hangzott Blohin harcias és kissé homályos ígérete.
Kapusok: 6/10 Pár hónappal a torna előtt a két első számú kapusról kiderült, hogy nem játszhatnak az Eb-n, vagyis ezen a poszton teljes a bizonytalanság. Alekszander Ribka kétéves eltiltást kapott, mert egyik doppingvizsgálata pozitív eredményt hozott, Andrej Dikan pedig súlyos fejsérülést szenvedett, így Blohin alighanem megint a veterán Olekszandr Sovkovszkijra számít. Védelem: 6/10 A legutóbbi tíz mérkőzésből mindössze három olyan volt, ahol a csapat nem kapott gólt, viszont a franciák és a csehek négy-négy, a németek három gólt rámoltak be az ukrán kapuba. A korábban alapembernek számító Dmitro Csihrinszkij az utóbbi időben sokat sérült, és Blohin egyelőre keresi az ideális összeállítást a védelemben, egyedül a balhátvéd Jevhen Szelin helye tűnik biztosnak. Középpálya: 7/10 Ez a sor a kipipált csapatrész, bár az összetétele függ attól is, hogy Blohin milyen taktikát választ. Tyimoscsuk személye és játéka mindenesetre nagyon fontos, ő az egyetlen, aki minden felkészülési mérkőzésen kezdő volt. A két szélső középpályás általában Jevhen Konopljanka (bal oldal) és Jarmolenko (jobb oldal), a támadásépítésben nekik van a legtöbb feladatuk. Csatársor: 7/10 Az egykori aranylabdás Sevcsenko már nem alapember, azonban 35 évesen még mindig kerettag, és Blohin bízik benne, hogy az Eb-ig formába lendül. Dzsudzsák Balázs moszkvai csapattársa, Voronyin, a szerb származású Marko Devic és Artyom Milevszkij küzd még a csapatba kerülésért. Szövetségi kapitány: 7/10 Az ukrán labdarúgás történetének első aranylabdása edzőként is bevonult az ország labdarúgásának históriájába, hiszen kivezette a válogatottat a 2006-os vébére, és ott sem szerepelt rosszul a csapattal. Amikor egy évvel később lemondott posztjáról, aligha gondolta, hogy még fogja irányítani a nemzeti csapatot. Miután azonban a hazai rendezésű Eb előtt szükség volt valakire, aki rendbe teszi a gárdát, visszatért, de nem sok ideje maradt, így nehéz lesz vállalható eredményt elérnie. Összesen: 33/50 |
Tanácsunk a szövetségi kapitánynak
Blohin több taktikai felállást is kipróbált a felkészülési mérkőzéseken, amelyek közül a 4-2-3-1 a legéletképesebb. A védekező középpályás posztján Tyimoscsuk mellett Ruszlan Rotant érdemes erőltetni, a Dnipro játékosa ugyanis remek formában van. Ami a védelmet illeti, az idő rövidsége miatt olyan középhátvédpárost kellene szerepeltetni, akik klubszinten már valamennyire összeszoktak, így a Sahtar Donyeckben futballozó Olekszandr Kucser, Jaroszlav Rakitszkij duó lehet a megoldás, akik ráadásul a jelenleg sérült, de mindenképpen a legjobb középhátvédnek számító, és a keretbe valószínűleg bekerülő Csihrinszkijjel is jól ismerik egymást.
Út Ukrajnába és Lengyelországba
Az UEFA még 2007 áprilisában jelentette be, hogy Ukrajna lesz a 2012-es Európa-bajnokság egyik rendezője, és akkor ugyanúgy Blohin ült a kispadon, mint most - azonban időközben három másik szakember is irányította a válogatottat. Blohint Olekszij Mihajlicsenko váltotta, majd a 2010-es vb selejtezőinek kudarca után Miron Markevics következett, aki azonban négy meccs után lemondott. Ekkor Jurij Kalitvincevet nevezték ki, akivel nyolc barátságos mérkőzésből csak egyet nyert a csapat, így tavaly április óta megint Blohin irányít, és bár az első négy meccsét vele is elveszítették az ukránok, a legutóbbi öt találkozón veretlenek maradtak. Igaz, komoly ellenfelekkel nem nagyon játszottak, egyedül a Németország elleni 3-3 megsüvegelendő: Ausztria, Bulgária, Észtország vagy Izrael legyőzése nem nagy fegyvertény. Persze a fejlődés mindenképpen látható.
Csoportellenfelek: Svédország, Franciaország, Anglia.