Most az olaszok ütötték ki a belga aranygeneráció semmit sem nyerő csapatát

Belgium - Olaszország, Foci EB, labdarúgó Európa-bajnokság, Euro 2020, labdarúgás, negyeddöntő, Allianz Arena, München, 2021.07.02.
MUNICH, GERMANY - JULY 02: Players of Italy celebrate after victory in the UEFA Euro 2020 Championship Quarter-final match between Belgium and Italy at Football Arena Munich on July 02, 2021 in Munich, Germany. (Photo by Stuart Franklin/Getty Images)
Vágólapra másolva!
A Svájc-Spanyolország és a Belgium-Olaszország meccsekkel kezdődött pénteken a negyeddöntők sora a labdarúgó Európa-bajnokságon. Végül a spanyolok és az olaszok jutottak a legjobb négy közé, lássuk, hogy élték meg a történteket a főszereplők.
Vágólapra másolva!

Véget ért a svájci álom, megint tizenegyesek után jutottak tovább a spanyolok

A Svájc-Spanyolország meccsel kezdődött meg a negyeddöntők sora az Európa-bajnokságon. Az előző körben a svájciak a világbajnok franciákat ütötték ki tizenegyesek után, míg a spanyolok szintén hosszabbítás után verték 5-3-ra a horvátokat. A meccs esélyesei természetesen a spanyolok voltak, a két csapat elmúlt 22 találkozójából csak egyszer nyertek a svájciak, igaz, az nem is olyan régen, még a dél-afrikai világbajnokság csoportkörében volt.

A spanyolok egy öngóllal szereztek vezetést – szinte hihetetlen, de ez már a tízedik volt a tornán, így csak ezen az Eb-n már eggyel több öngól született, mint a korábbi tornákon összesen.

A svájciak Shaqiri góljával egyenlítettek, majd emberhátrányban eljutottak a hosszabbításig és onnan a tizenegyesrúgásokig, miközben Yann Sommer szinte egymaga tartotta meccsben a csapatát.

Xherdan Shaqiri góljával egyenlített Svájc Forrás: UEFA via Getty Images/Joosep Martinson

Az eltiltott Granit Xhaka mellett ezúttal a szövetségi kapitány, Vladimir Petkovic tüzelte a svájciakat a rúgások előtt, és úgy tűnt, a lélektani előny ezúttal is velük van, ahogy a franciák ellen is. A tizenegyeseket a spanyolok kezdték, a csapatkapitány Sergio Busquets rögtön a kapufára lőtte a labdát, de a második körben a csereként beállt Fabian Schär is hibázott.

A svájciak fogadkoznak Forrás: AFP/Anton Vaganov

A harmadik körben Sommer védte Rodri lövését, de Akanji is hibázott, majd a következő körben Vargas lőtt kapu fölé, ami után máris a spanyolok voltak előnyben. Végül Oyarzabal tizenegyese döntött, ő lőtte a legjobb négy közé a spanyolokat.

Jó jel a spanyoloknak, hogy eddig hat csapat jutott túl úgy két kieséses meccsen is az Eb-k történetében, hogy hosszabbításra került sor, és az eddigi öt kivétel nélkül meg is nyerte a tornát.

„Életem egyik legnyugodtabb tizenegyespárbaja volt ez a mostani. Mindent elgyakoroltunk a meccs előtt, nekünk itt már nem volt dolgunk. Nagyon büszke vagyok a csapatra. Azt senki nem gondolhatja, hogy mi, vagy a másik három elődöntős úgy érkezett a tornára, hogy csak jussunk a legjobb négy közé. Most már mindenki a döntőbe akar jutni és megnyerni a trófeát" – mondta a spanyolok szövetségi kapitánya, Luis Enrique.

Luis Enrique jól felkészítette a csapatát Forrás: AFP/Kirill Kudryavtsev

„Vegyesek az érzéseim. Egyfelől nagyon büszke vagyok, minden csapattag is az lehet, joggal. Emelt fővel köszönhetünk el a tornától. Másfelől, annyira közel voltunk az elődöntőhöz, ez pedig nem adódik meg túl gyakran. Ennek ellenére inkább pozitív, mint negatív érzések vannak bennem. A játékosaim voltak az este hősei, azt hiszem, megérdemelten juthattunk volna a legjobb négy közé. Természetesen jár a gratuláció a spanyoloknak, mindent megpróbáltak, a végéig küzdöttek, de csak ismételni tudom, nagyon büszke vagyok a játékosaimra" – mondta a svájci szövetségi kapitány, Vladimir Petkovic.

A meccs hősének végül a spanyolok kapusát, Unai Simónt választották, aki a büntetőpárbajban két tizenegyest is védeni tudott. A díj azért is értékes, mert a horvátok ellen emlékezetes öngólt vétett a spanyolok kapusa. Simón egyébként sportszerűen azt mondta, a díj inkább a svájci kollégájának járna.

A spanyol Unai Simón lett a meccs legjobbja Forrás: Anadolu Agency via Getty Images/Dmitriy Golubovich

„Ilyen a foci. Azt hiszem, ma este mi próbáltunk focizni, megérdemelten jutottunk tovább. Ki kellett törölnünk a fejekből az előző meccsen elkövetett hibákat, és ezzel a meccsel sem foglalkozhatunk már túl sokat, mert nehéz ellenfél vár ránk a következő körben. Az elődöntőben frissen, önbizalommal és emelt fővel kell majd küzdenünk, a célunk innentől kezdve csak a végső győzelem lehet. Őszinte legyek? Ezt a díjat inkább Yann Sommernek adtam volna" – mondta a lefújás után a spanyol kapus, Unai Simón.

„Sajnos újra az történt, mint három évvel ezelőtt ebben a stadionban, szinte ugyanolyan gólt kaptunk akkor a svédektől. Nagyon büszke vagyok a csapatra, arra, amit közösen elértünk, miközben az egész ország támogatott bennünket" – mondta Sommer.

Yann Sommer a mezőny egyik legjobbja volt Forrás: Getty Images/Alexander Hassenstein

„Nagyon büszke vagyok a csapatra. A tizenegyeseknél 50-50 volt az esély, ez most így sikerült, nem volt kellemes kívülről figyelni, talán egy kis szerencse hiányzott ma a számunkra" – mondta az egyenlítő gól szerzője, Xherdan Shaqiri.

„Rengeteg helyzetünk volt. Ezen a meccsen, ahogy eddig mindig, mi voltunk a jobb csapat. Gyakoroltuk a tizenegyeseket az ilyen helyzetek miatt. Amikor rúgnom kellett, nehezen döntöttem, hova lőjek, de végül a szívemre hallgattam. Megpróbáljuk kijavítani a hibáinkat, mert csak ez vihet majd előre. Felszabadító érzés, hogy sikerült továbbjutni. Ha kiestünk volna, akkor biztosan kísértene a sok kihagyott helyzet" – mondta Gerard Moreno.

Mikel Oyarzabal lőtte be a döntő tizenegyest Forrás: AFP/Getty Images/Kirill Kudryavtsev

„Nem volt esély a hibára, és szerencsére be is lőttem a tizenegyesemet. Miközben az ember elsétál a labdáig, rengeteg dolog fordul meg a fejében. Amikor az elsőt kihagytuk, mondtam Unainak, hogy hármat meg fog fogni, tudtam, hogy ez az ő napja, és el is mondtam neki. Ha az elődöntőben is így játszunk, akkor minden esélyünk megvan arra, hogy döntőt játszhassunk" – mondta a sorsdöntő tizenegyest értékesítő Mikel Oyarzabal.

Spanyolország-Svájc 1-1 (1-0, 1-1, 1-1) - tizenegyesekkel: 3-1
Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 24 764 néző, v.: Michael Oliver (angol)
gólszerzők: Zakaria (8. - öngól), illetve Shaqiri (68.)
sárga lap: Laporte (90+3.), illetve Widmer (67.), Gavranovic (121.)
piros lap: Freuler (76.)

Spanyolország: Unai Simón - Azpilicueta, Laporte, Pau Torres (Thiago Alcántara, 113.), Jordi Alba - Koke (Llorente, 90+1.), Busquets, Pedri (Rodri, 119.) - Ferran Torres (Oyarzabal, 91.), Morata (Gerard Moreno, 54.), Sarabia (Olmo, a szünetben)

Svájc: Sommer - Widmer (Mbabu, 101.), Elvedi, Akanji, Rodríguez - Zakaria (Schär, 101.), Freuler - Embolo (Vargas, 23.), Shaqiri (Sow, 81.), Zuber (Fassnacht, 90+2.) - Seferovic (Gavranovic, 82.)

A világ legjobb csapata sem fogott ki az olaszokon

„Majd ha jön végre egy komoly csapat." „Soha nem jut messzire az a csapat, amelyik már a csoportkörben remekel."

Ilyen és ehhez hasonló mondatokkal hűtötték le általában azokat, akik már a csoportmeccsek alatt gondoltak arra, hogy az olaszok ezen az Eb-n bizony messzire juthatnak. Az olaszokra nem kisebb feladat várt péntek este a negyeddöntőben, mint Belgium. Az a Belgium, amely vezeti a világranglistát, amelyik az olaszokhoz hasonlóan 10 győztes Eb-selejtezőn és négy győztes Eb-meccsen volt túl a péntek esti meccsig.

Az olaszok nem vallottak szégyent a legnehezebb ellenfél ellen sem. Eden Hazard nem tudta vállalni a játékot, de Kevin De Bruyne kezdett. A belgák ennek ellenére nem a csoportkörös önmagukat idézték, hanem inkább azt a teljesítményt, amit a portugálok elleni nyolcaddöntő második felében mutattak.

Kevin De Bruyne szomorkodik Forrás: Getty Images/Christof Stache

Az olaszok hamar jelezték, hogy a belgák ellen sem akarnak lassítani, Leonardo Bonucci már a 13. percben szerzett egy lesgólt, majd Nicolo Barella a 31. percben vezetést szerzett, Lorenzo Insigne pedig a 41. percben megduplázta az előnyt. Romelu Lukaku szépített az első félidő végén tizenegyesből, de a második félidőben már nem változott az eredmény, 2-1-re nyertek az olaszok.

A második félidőben a szokásos De Bruyne-Lukaku akciók okoztak csak veszélyt, a csatár elől egyszer hatalmas bravúrral mentett Leonardo Spinazzola, de sokkal inkább benne volt a meccsben egy harmadik olasz gól, mint egy második belga. Az utolsó 15 percben kapcsoltak rá igazán a belgák, de az olaszok is elővették a szokásos lapokat, sokszor játszottak időhúzásra, de nem mondhatjuk, hogy Roberto Mancini csapata érdemtelenül jutott az elődöntőbe.

Olasz öröm Forrás: Getty Images/Stuart Franklin

A meccs krónikájához tartozik, hogy az olasz Spinazzola súlyosan megsérült, az első hírek szerint elszakadt az Achilles-ína, ami miatt akár egy évet is kihagyhat. A játékos már a pályán érezte, hogy nagy a baj, sírva, hordágyon hagyta el a játékteret az olasz válogatott egyik legjobban teljesítő játékosa.

Leonardo Spinazzola hordágyon távozott Forrás: Getty Images/Matthias Hangst

Üde színfoltja volt a túloldalon a meccsnek Jéremy Doku, aki 19 évesen és 36 naposan a legfiatalabb belga játékos lett, aki egyenes kieséses meccsen szerepelhetett a belga csapatban. Doku Wayne Rooney óta az egyetlen tini, aki Eb-meccsen tizenegyest harcolt ki, ráadásul nyolc sikeres cselt mutatott be a Rennes focistája. Ennyit tinédzser játékos még nem csinált Eb-n vagy vb-n, mióta mérik ezeket az adatokat.

Jeremy Doku a meccs egyik legjobbja volt Forrás: Getty Images/Matthias Hangst

A nagy belga aranygeneráció egy újabb esélye úszott el, hogy rangos tornát nyerjen, miközben az olaszok szinte a semmiből raktak össze egy végső győzelemre is esélyes csapatot.

„Nem gondolom, hogy túl sokat kellett volna szenvednünk ezen a meccsen, nem volt olyan periódus, amikor túl nagy gondba kerültünk volna. Egy olyan csapat, mint Belgium legyőzéséhez arra van szükség, hogy mindenki remek teljesítményt nyújtson, ez pedig ma sikerült" – mondta a meccs után Roberto Mancini.

Roberto Mancini taktikája ezúttal is bevált Forrás: Getty Images/Andreas Gebert

„Nem alkalmazkodtunk olyan jól ehhez a meccshez, mint az olaszok. A játékosok nagyot küzdöttek a második félidőben. Sajnálatos módon egy csapatnak ki kellett ma esnie, és ezek mi lettünk. Egy második góllal szerintem meg tudtuk volna fordítani a meccset, de ez ma nem jött össze. Büszke vagyok a csapat hozzáállására és arra, hogy így küzdöttek a sikerért" – mondta Roberto Martínez, a belgák edzője.

„Azt hiszem, ma a csapat összes tagja kiugró teljesítményt nyújtott. Ami a gólomat illeti, minden edzésen és meccsen próbálkozni szoktam ilyen lövéssel. Boldog vagyok, hogy gól lett belőle. Nagyszerű találat volt, de csak ismételni tudom magam, ma együtt nyertük meg ezt a meccset" – mondta Lorenzo Insigne, akit a meccs legjobbjának választottak.

„Furcsa heteken vagyok túl, de mindenekelőtt szeretném megköszönni az orvosi csapatnak. Szinte csoda volt, hogy pályára tudtam lépni, mert nem jó a bokám. Felelősséget kellett vállalnom a hazámért, és sajnálom, hogy nem tehettem többet. Mindent megtettünk, hogy megnyerjük ezt a meccset. Fantasztikus gólt lőttek, de az első előtt nagy hibát követtünk el. Többet volt náluk a labda, és nem ment úgy nekünk a játék, mint korábban, ami szomorú. A kiesés mindig nagy csalódást jelent" – mondta Kevin De Bruyne.

Kevin De Bruyne a labdával Forrás: Getty Images/Matthias Hangst

„Még mindig pörögnek az események a fejemben. Ez egy újabb elszalasztott lehetőség volt, mint több korábbi világesemény. Végül mindig ugyanaz történik. Ki kell elemeznünk, mi miért történt, tovább kell dolgozni. Ez most még jobban fáj, mert az én hibám után kaptunk gólt. Egy olyan időszakban történt, amikor keveset volt nálunk a labda. Próbáltam volna megtartani egy kicsit, de rossz döntést hoztam" – mondta a lefújás után Jan Vertonghen.

Olaszország-Belgium 2-1 (2-1)
München, Allianz Aréna, 12 984 néző, v.: Slavko Vincic (szlovén)
gólszerzők: Barella (31.), Insigne (44.), illetve Lukaku (45+2. - tizenegyesből)
sárga lap: Verratti (20.), Berardi (90.), illetve Tielemans (21.)

Olaszország: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (Emerson, 79.) - Barella, Jorginho, Verratti (Cristante, 74.) - Chiesa (Tolói, 91.), Immobile (Belotti, 74.), Insigne (Berardi, 79.)

Belgium: Courtois - Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen - Meunier (Chadli, 69., Praet, 74.), Tielemans (Mertens, 69.), Witsel, T. Hazard - De Bruyne, Lukaku, Doku

Jöjjön pár érdekesség a meccsekről

  • Az olaszok rekordot állítottak fel azzal, hogy zsinórban 15 Európa-bajnoki mecset tudtak megnyerni (selejtezőkkel együtt)
  • Nicolo Barella hatodik gólját lőtte a válogatottban, ezek közül az összes meccsét megnyerte az olasz csapat
  • A belgák utolsó öt Eb-meccses veresége közül három az olaszok ellen következett be
  • Az olasz válogatott zsinórban 13 győztes meccsnél tart, és 32 meccse veretlen
  • Az olaszok már 11 gólt szereztek az Európa-bajnokságon, korábban soha nem jutottak el két számjegyű találatig
  • Romelu Lukaku már hat gólt szerzett Európa-bajnokságokon, a második legeredményesebb belga játékos két gólnál jár
Romelu Lukaku a gólja után Forrás: DeFodi Images via Getty Images/Harry Langer
  • Romelu Lukaku eddig mind az öt meccsén gólt szerzett Gianluigi Donnarumma ellen
  • Az olaszok a legutóbbi 35 meccsükön nem kaptak egynél több gólt
  • A spanyolok már 12 gólt szerzetek ezen az Eb-n, ezzel beállították a 2008-as és a 2012-es rekordjukat, akkor mindkét Eb-t meg is nyerték
  • Xherdan Shaqiri már négygólos az Európa-bajnokságokon, ezzel ő Svájc legeredményesebb játékosa
  • A svájciak eddig mindig kikaptak nagy torna negyeddöntőjében, ez volt a negyedik alkalom
  • A spanyol válogatott 13 meccse veretlen

A további program:
negyeddöntő, szombat:
Csehország-Dánia, Baku 18.00
Ukrajna-Anglia, Róma 21.00

elődöntő:
július 6., kedd: Olaszország-Spanyolország, London, 21.00
július 7., szerda: Ukrajna/Anglia - Csehország/Dánia, London 21.00

döntő:
július 11., vasárnap, London, Wembley Stadion:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!